Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
29. jaanuar 2015

Üllatus hirveplatsil

Esimesed hirvepullid on õhtuti söödaplatsile ilmunud sageli juba kella kuue paiku. Eile saabus tunnike hiljem äreva olemisega noorepoolne hirvepull, “müts” peas.
Muidugi polnud see müts, vaid hoopis silopalli õhuke valge kile kui turban peas. Selge on, et hirved valmistavad saare talunikele meelehärmi, kui nad silopalle lõhuvad ja need nahka pistavad. Isend asitõendiga tuli ise kohale. Hirvepullid kasutavad silopalli lammutamiseks sarvi ja hirvelehmad sikutavad kile sisse auke hammastega. On ka teisi kurikaelu-pallilõhkujaid peale hirvede, kes küll silo ei söö, aga otsivad sealt muid palakesi. Rongad ja varesed toksivad kilesse auke, et silo seest jooksikuid või muid putukaid leida, isegi hunti on nähtud palli puremas, et sealt rulli sisse keeratud surnud hiirt kätte saada.

Hirvede loomupärane toit talvel on siiski enamasti lehtpuude ja põõsaste võrsed ning ka puhmarindes kasvavad  taimed. Karmil ja lumerohel talvel on eelistatumad taimeliigid hirve toidusedelis paakspuu, erinevad pajuliigid ja kask. Kuid miks peaks vähemväärtuslikke võrseid sööma, kui silopallid ootavad põlluservas ja siin hirveplatsil.

Näib, et kilekaunistus sarvedel tegi loomakese ärevaks ja ebalevaks. Hommikul oli ta jälle söödaplatsil, ilma lisanditeta ja rahulik. Hea, et okastraat ei olnud.

Lisa kommentaar

Email again: