Parimaks "Sagadi mõisarääkijaks" pärjati mõisaperenaine Maie Kaja 07.05


Laupäeval, 25. aprillil Sagadi mõisas aset leidnud giidide omavahelise mõõduvõtmise "Sagadi mõisarääkija" võitjaks pärjati mõisa perenaine Maie Kaja. Teist aastat peetud omanäolisel konkursil pürgis sel korral parima tiitlile kokku kuusteist giidi.

Kuueteistkümnest osalejatest pääses teise ehk lõppvooru viis giidi. Igale finalistile anti aega kuni 45 minutit tutvustamaks Sagadi mõisa, mõisaparki või muud Sagadiga seotut. Lisaks faktiteadmistele hindas konkursi žürii nii etteastete atraktiivsust ja sõnaseadet kui ka giidide näitlejameisterlikkust. Lõppvooru pääsemise eeltingimuseks oli esimese vooru läbimine ehk kuni viieleheküljeline vabas vormis Sagadi mõisa või mõisapargi teemaline kirjalik eeltöö.

Giidikonkursside idee autor ja peakorraldaja Marek Vahula on enda sõnul võtnud eesmärgiks teha isevärki giidikonkurssidest iga-aastased ettevõtmised. „Arenguruumi küll on, kuid konkursid on populaarsed, võtavad tublisti jumet ning jõuavad loodetavasti peagi Eestimaalt ka mujale maailma,“ lausus Vahula ja märkis, et ilmselt hakkavad konkursid edaspidi toimuma senisest tihedamini. „Praegu on kavandamisel kolm sügisest giidikonkurssi: „Giidid Pärnus“, „Mägede ekskursioon“ Neeruti mägedes ja „Vanalinna sõbrad“ Tallinna vanalinnas,“ lisas Marek Vahula.

Parimaks Sagadi giidiks tunnistatud mõisaperenaise Maie Kaja (lõpparvestuses kokku 1987 punkti) järel tuli teiseks vabakutseline Katrin Möllits (1879), kolmandaks magistrant Kauri Kivipõld (1698), neljandaks Pärnu Kolledži turismieriala tudeng Karin Küünarpuu (1026) ja viiendaks vabakutseline giid Olivia Paas (1000 punkti).

Nagu ka eelmisel aastal toimunud „Viru Raba Rääkijad" konkursiga, jäid Vahula kinnitusel kõik seekordsed asjaosalised võistlusega väga rahule. Juba on kokku lepitud ka uus kohtumine – aasta pärast Käsmu kaptenikülas. Lisaks 2010. aasta "Käsmurääkija" giidikonkursile on paigas ka juba kolme järgneva aasta giidikonkursside toimumiskohad ja -teemad. Nimelt võistlevad giidid 2011. aastal Palmse mõisas ja mõisapargis, 2012. aastal aga Porkunis, tiitli all "Pajatusi paekivist".

Konkursi žüriisse kuulusid filmilavastaja ja poliitik Mark Soosaar, kunstiajaloolane Epp Kangilaski, muinsuskaitsja Anne Kaldam, ajakirjanik Heili Sibrits, SA Virumaa muuseumid juhataja Ants Leemets, reisifirma Viahansa esindaja Külli Karing, näitleja ja helilooja Tõnu Raadik, Porkuni paemuuseumi juhataja Ella Vikk, Eesti Giidide Liidu juhtaja Evi Aluoja, RMK Sagadi Metsakeskuse juhataja Krista Keedus, Lahemaa Rahvuspargi esindaja Maire Vendt, bioloog ja vabadusvõitleja Mart Niklus, Rakvere teatri esindajad Mari Vitskovski ja Daisy Kull ning Lääne Viru Spordiliidu juht Vello Vasser.

Lisainformatsioon:
Marek Vahula
giidikonkursside idee autor ja peakorraldaja
tel 322 0662
e-post marek53@hot.ee