RMK ootab metsaistutuse avatud uste päeval kaasa lööma  21.03

Riigimetsa majandamise keskus ootab tänavu kevadel taas kõiki istutuspäevadele oma kätega uut metsapõlve kasvama panema. RMK avatud metsaistutuspäevad toimuvad 17. ja 18. mail.

Metsaistutuspäevad toimuvad neljas kohas – reedel, 17. mail Harjumaal Kose läheduses, Järvamaal Jõekülas ja Tartumaal Väänikvere külas. Laupäeval, 18. mail pannakse metsa kasvama Harjumaal Kahala külas.

Istutuspäeval osalemiseks tuleb end RMK kodulehel registreerida. Ettevõtmise menukuse tõttu täituvad kohad reeglina paari päevaga.

Metsakasvatuse eesmärk on, et igal kasvukohal kasvaks parimad noored metsad. Istutades saab uue metsa kiiremini ja kindlamalt kasvama, osa alasid jääb ka looduslikule uuenemisele, selgitas RMK metsakasvatustalituse juhataja Toomas Väät.


„Kõik taimed, mis riigimetsa istutatakse, on kasvatatud hoolikalt valitud puude seemnetest meie oma taimlates. Mulda jõuavad tõesti vaid parimatest parimate puude hoolikalt valitud järglased,“ märkis Väät.

Peamiselt istutatakse riigimetsa mände ja kuuski, samuti kaski ja sangleppi. Hiljem kujundatakse enamikust neist metsakasvatuslike võtetega siiski segametsad.

Väät tõdes, et pärast seda, kui puud on mulda saanud, tõsine metsakasvatustöö tegelikult alles algab. „Istutamine on alles esimene samm, seejärel tuleb 15–20 aastat hoolt ja vaeva näha, et taimed ka kasvama läheks ja jääks,“ tõdes ta.

Metsa istutades ja puude kasvamist suunates saab kujundada mitmekesised, aga ka väärtuslikku puitu andvad metsad. Puit on taastuv looduslik materjal, mille tähtsus ajaga aina kasvab – puiduga saab asendada neid materjale, mida praegu veel toodetakse taastumatutest loodusvaradest. Ka täna, 21. märtsil tähistatav ülemaailmne metsapäev rõhutab puidu kui taastuva tulevikumaterjali olulisust.