Toila Oru pargis avatav uus õpprada tõstab teadlikkust roheenergiast  20.12

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) avab Ida-Virumaal Toilas asuvas Oru pargis põneva roheenergiat tutvustava õppemarsruudi. Eesti EL välispiiri programmi kaasrahastuse toel valminud „Oru pargi rohelise energia raja“ avamist märgib 29. detsembril pargis toimuv kogupereüritus „Roheline aastalõpp Oru pargis“.

Oru park on ülevabariigilise tähtsusega turismiobjekt, kuhu RMK külastusmahuseire andmetel tehakse aastas keskmiselt 138 000 külastust. „Park on armastatud jalutuspaik nii piirkonna inimeste seas kui ka tõsine turismimagnet kaugemalt külalistele. Meie eesmärk oli anda populaarsele kohale veelgi enam väärtust juurde ja seega muutsime Oru pargi omalaadseks näituseruumiks, mis aitab tõsta teadlikkust keskkonnakaitsest ja roheenergiast. Oleme selleks rajanud parki spetsiaalse marsruudi, mida läbides saab taastuvenergia kohta uusi põnevaid teadmisi. Pakume selleks tänapäevaseid interaktiivseid võimalusi, näiteks on igaühel võimalik oma mobiiltelefoni ja liitreaalsuse abil Oru parki püstitada tuulegeneraator või lausa terve hüdroelektrijaam,“ kirjeldas RMK külastuskorraldusosakonna loodusteadlikkuse spetsialist Liina Karrofeldt.

Vaade Oru pargile. Foto: Sven Začek

29. detsembril kella 13-16 toimuval üritusel “Roheline aastalõpp Oru pargis” saavad kohaletulijad teha õppemarsruudiga esmast tutvust. Lisaks pakutakse pargis sel päeval teisigi põnevaid tegevusi. „Kohal on Energia avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht Aare Baumer, kes keerulise füüsika ja energia saamise viisid lihtsate koduste vahendite ja tööriistade abil arusaadavaks teeb. Külastajad saavad üht-teist ka ise kohapeal katsetada. Pakume kerget kehakinnitust ja ürituse lõpetab teadusteater KVARK temaatilise etendusega,“ rääkis Karrofeldt.

Oru pargis toimuv üritus on tasuta. „Ida-Virumaa inimestele saame pakkuda ka tasuta transporti Oru parki ja tagasi. Bussid toovad külalisi kohale Narvast, Sillamäelt, Kohtla-Järvelt ja Jõhvist, kuid selleks tuleb end eelnevalt kirja panna. Seda saab teha kodulehekülje www.loodusegakoos.ee kaudu, kust leiab ka tasuta busside sõiduplaani,“ juhatas Liina Karrofeldt.

Interaktiivsete infokandjatega varustatud taastuvenergiat tutvustav õppemarsruut jääb pärast avaüritust Oru parki kõikidele edasiseks avastamiseks.

Projekti „Oru park kui näituseruum – teadlikkuse tõstmine keskkonnakaitsest ja rohelisest energiast.“ kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrumendi raames. Täpsem informatsioon nimetatud programmi kohta on leitav programmi koduleheküljelt, Eesti EL välispiiri programm.