RMK koristas mullu riigimetsast 152 tonni prügi 06.04

Kõige rohkem tuuakse prügi riigimetsa Harju- ja Ida-Virumaal, kust pärineb kokku 92 tonni ehk üle poole koristatud jäätmetest.

„Kätte on jõudnud igal kevadel korduv aeg, mil meie kodumetsadesse maha jäetud kulunud talverehvide kõrval hakkavad lume alt välja sulama ka ehitus- ja olmejäätmed. Kaugemalt vaadates ei mõista, kas õitseb seal sinilill segi ülasega või särab puude vahel siiski kellegi majapidamisest ülejäänud „varandus“. Ei ole meeldiv, kui sirutad käe sinililli korjama ja põrkud halli ollust täis räpase taaraga või kaasajal ka näomaskiga. Olukord metsades näitab paraku endiselt, et peame prügi koristamise tööga jätkama ka edaspidi,“ lausus RMK peametsaülem Andres Sepp.

Vahel ei peata prügi loodusesse viijaid isegi sealsamas asuv prügistamist keelav silt. Foto: RMK

Enim viiakse metsa olme- ja ehitusjäätmeid, mööblit, aga ka näiteks klaasi, metalli ja ohtlikke jäätmeid. Mullu kulus 152 tonni prügi koristamiseks 79 000 eurot. Töid tegid RMK lepingupartnerid Ragn-Sells ja Eesti Keskkonnateenused. Pilte tänaseks koristatud prügihunnikutest näeb RMK Flickri albumist „Prügi riigimetsas“.

On ka kogukondi, kes oma kodumetsi soovivad ühiselt prügist puhtana hoida. Nii näiteks koristasid MTÜ Geopeitus liikmed metsi Harku vallas, Sõrve endise prügila lähistel. Metsast toodi välja nii vanu mänguasju, sammaldunud jalanõusid, põneva mustriga kingi kui ka triibulisi viigipükse. Kokku kogunes sellelt alalt konteineritäis (18 m3) prügi, mille koht pole kindlasti looduses.

Metsa viiakse nii diivaneid kui kappe. Kord viidi metsa kogu korterisisustus, kust muuhulgas leiti ka kirjavahetus, mis viis prügistaja tabamiseni. Foto: RMK

Kutsume kõiki inimesi küsima oma tuttavate käest: „Kuhu sina oma majapidamises ülejäänud jäätmed viid? On sul olemas korraldatud jäätmeveo leping?“. Heaks abimeheks on ka kaardirakendus kuhuviia.ee, kust saab vaadata, kus asuvad lähimad jäätmejaamad ning milliseid jäätmeid saab sinna viia. Kui aga leiate metsas prügi, andke sellest teada riigiinfo e-posti aadressil 1247@1247.ee või telefonil 1247. Kui prügistajat ei suudeta tuvastada, teeb metsaaluse puhtaks maaomanik, kelleks riigimetsa puhul on RMK.

RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja. RMK teenib riigile metsa majandades tulu, kasvatab metsauuendusmaterjali ja korraldab metsa- ja looduskaitsetöid. Lisaks loob RMK looduses liikumise võimalusi oma puhke- ja kaitsealadel ja kujundab loodusteadlikkust.

Lisainfo:
Andres Sepp
RMK peametsaülem
andres.sepp@rmk.ee
+372 505 5932

Sille Ader
RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja
sille.ader@rmk.ee
+372 5666 5896