Rekordiline metsaistutamise hooaeg saab väärika finiši sügisistutusega 14.09

RMK ületab sel aastal esmakordselt 24 miljoni piiri – just nii palju saab taimi mulda riigimetsas. Lõviosa metsataimi istutati kevadel, kuid miljon kuusetaime nüüd sügisel.

„Rekordiline taimede arv tähendab ühelt poolt, et taimlad on kasvatanud pisut suurema koguse ilusaid taimi, teisalt aga seda, et metsakasvatajate hea planeerimise ja tublide istutajate abiga saavad kõik need ka metsas mulda. Hooaeg lõppeb kuusetaimede istutamisega, mida oleme nüüdseks sügiseti teinud juba pea kümme aastat,“ selgitab RMK metsakasvatustalituse juhataja Toomas Väät.

Kevadel pandi riigimetsa kasvama kokku 23 miljonit taime, millest 11.1 miljonit on mändi, 9.3 miljonit kuuske, 2.47 miljonit kaske, 170 000 musta leppa ja 1000 tamme. Koos sügisel istutatavate taimedega ületab RMK esimest korda ajaloos 24 miljoni piiri, pannes tänavu kokku kasvama 24,2 miljonit taime.

RMK metsakasvatuslik analüüs näitab, et kevadise suure põua korral taluvad osades kasvukohtades just sügisel istutatud taimed kuivust paremini. Lisaks aitab sügisistutus leevendada kevadist töökoormust suure istutusmahuga piirkondades ja lihtsustab taimede hoidmist. Sügisistutuse riskiks on aga külmakergitus, mistõttu saab kuuski istutada vaid mineraalmullale.

Sel aastal istutab RMK esmakordselt sügisel ka väikeses koguses mändi – kõigepealt pritsitakse taimi ulukitõrjerepellendiga ja seejärel istutatakse nad kuiva pinnasega liivastesse kasvukohtadesse. Nii hoitakse märkimisväärselt kokku töödeks kuluvat aega ja inimressurssi.

Kuni hilissügiseni jätkavad lisaks käsitsi istutajatele tööd riigimetsas ka istutusmasinad, mis on tänavu pannud mulda 440 000 taime: 295 000 kuuske ja 145 000 mändi. Masinad töötavad kuni ilmastik võimaldab ja soovitud mahtude saavutamiseks lisandub neid riigimetsa veel.

Lisaks on RMK metsastanud ka selliseid alasid, kus pole kunagi varem metsa olnudki – väheväärtuslikud rohumaad, karjäärid, põõsastikud. Tänavu metsastatakse sellised alasid 345 hektaril.

Istutustööde teostamiseks on sõlmitud enam kui 120 ettevõttega lepingud ja kevadisel hooajal oli igapäevaselt metsas enam kui 1700 istutajat.

„Kevadised istutustööd sujusid kenasti hoolimata koroonapandeemiast tingitud piirangutele. Rakendasime erinõudeid nii taimeladudes kui metsas. Tänusõnad ja tunnustus kõigile tublidele töötegijatele sel eriti kiirel ja tegusal perioodil! Kummardus kõikidele metsakasvatajatele ja istutajatale, aga ka neile, kes hea sõnaga meid keerulisel ajal meeles pidasid!“ rõõmustas Väät õnnestunud tööde ja rekordilise istutushooaja üle.

RMK investeerib metsakasvatusse 20 miljonit eurot, millest 11,2 miljonit eurot on istutamiseelne maapinna ettevalmistus, istutustööd ja taimede maksumus ning ülejäänud ligi 9 miljonit kulub noore metsa hooldamiseks.

Lisainfo:
Toomas Väät
RMK metsakasvatustalituse juhataja
toomas.vaat@rmk.ee
+372 520 5734

Sille Ader
RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja
sille.ader@rmk.ee
+372 5666 5896