Eestis ja Soomes moodustati Euroopa esimene rahvusvaheline puhkealade võrgustik 01.09

Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) ja Soome Metsähallituse juhid allkirjastasid koostöölepingu, mille põhjal moodustati Euroopa esimene ühiste puhkealade võrgustik, millega soovitakse nii Eestis kui Soomes elavdada matkamist, populariseerida looduses liikumist ja puhkealadel põhinevat turismi.


Uude võrgustikku kuulub kummastki riigist neli populaarset ja pika ajalooga puhkeala: Aegviidu-Kõrvemaa, Kiidjärve-Kooraste, Nõva ja Räpina-Värska Eestis ning Ruunaa, Kylmäluoma, Oulujärvi ja Evo Soomes.

Eesti ja Soome puhkealad on küllaltki sarnased – seal saab viibida looduses, mitmel moel puhata ja rännata ning tegeleda metsanduse, jahipidamise ja kalapüügiga. Kõigil objektidel pakutakse laia valikut puhketeenuseid tähistatud matkaradade, lõkkeplatside ja käimlatega. Kõik võrgustikku valitud kohad on kauni loodusega, külastajate seas armastatud paigad. Näiteks Nõval on võimsad ja pilkupüüdvad düünid ning imelised liivased mererannad ning Soomes Oulujärvis kaunid palumetsad ja liivarannad looduses liikumiseks.

„RMK pakutavad looduses liikumise võimalused on eestlaste seas kõrgelt hinnatud. Meie puhke- ja looduskaitsealasid külastab ligi 2,9 miljonit inimest aastas. Koostööprojekt Soome kolleegidega annab eestlastele suurepärase võimaluse tutvuda sealsete puhkealadega ja oleme veendunud, et siinsed paigad pakuvad omakorda Soome külalistele uusi meeldejäävaid elamusi Eesti looduses,“ ütleb RMK juhatuse esimees Aigar Kallas.

„Loodusturism on koroonapandeemia ajal õitsele puhkenud ja pärast pandeemiat saab lähiturismist kindlasti kaugturismile hea alternatiiv,“ lausub Metsähallituse peadirektor Juha S. Niemelä. „Soome puhkealad on valmis vastu võtma eestlasi, kes väärtustavad ennekõike võimalust kalastada ja küttida. Koostöös eestlastega on eesmärk suurendada kestlikku lähiturismi ka digivahendite abil, parandada puhkealade tuntust ja seeläbi puhkealadel osutatavate teenuste eest vastutavate ettevõtjate tegutsemiseeldusi ning alade positiivset majandusmõju,“ võtab Niemelä asja kokku.

Info koostööprojektis osalevate puhkealade kohta on leitav aadressidelt www.loodusegakoos.ee ja www.metsa.fi/recreation-areas-in-finland-and-estonia.

Lisainfo:
Juha Niemelä
Metsähallituse peadirektor
+358 50 500 3681
juha.niemela@metsa.fi

Aigar Kallas
RMK juhatuse esimees
+372 528 1299
aigar.kallas@rmk.ee

Sille Ader
RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja
+372 5666 5896
sille.ader@rmk.ee

Projektis osalevate puhkealade külastajate arvud 2020. aastal:
Soome puhkealad:
• Evo 83 100
• Kylmäluoma 27 500
• Oulujärvi 52 700
• Ruunaa 85 900

Eesti puhkealad:
• Nõva puhkeala ja Nõva looduskeskus 261 200
• Aegviidu-Kõrvemaa puhkeala ja Aegviidu looduskeskus 117 900
• Kiidjärve-Kooraste puhkeala ja Kiidjärve looduskeskus 157 700
• Räpina-Värska puhkeala 74 900