RMK-s avatakse näitus pitsudest  19.03

Täna toimus RMK Tallinna kontori aatriumis rahvapärase puutöö konkursi “Pitsu” parimate tunnustamine ja näituse “Pitsud pealinnas” avamine. Tuhala Ajaloo- ja Kunstikamber MTÜ ning Maalehe korraldatud konkursi eesmärk on väärtustada esiisade puutööoskust ja inspireerida inimesi puitesemete loomisel kasutama elektriliste tööriistade asemel traditsioonilisi töövõtteid.
Konkursi eestvedaja Heidi Solo sõnul õpivad paljud erinevaid rahvapäraseid puutöövõtteid, mis aga hiljem unustatakse ning juba kolmandat korda toimunud konkurssiga soovitaksegi meelitada inimesi neid oskusi rakendama ning rahvuslikke puutöötraditsioone kasutades heatasemeliste puitesemeid looma.

Tänavuse konkursi teemaks oli pitsu – väike puidust pink, mis oli taludes asendamatu abiline. Konkursil osales nii mehi kui naisi, lapsi ja pensionäre. Kokku esitati 28 tööd, 17 täiskasvanute ja 11 õpilaste kategoorias. Noorim osaleja oli 10-aastane, vanim 73-aastane.

“Pitsude valmistamisel paistsid silma just õpilased, kes näitasid tugevamat taset eripäraste töödega. Täiskasvanute tase oli ühtlasem, mistõttu jäi žürii üksmeelse otsusega peapreemia välja andmata,“ rääkis Solo. „Tööd on erinevate tehnoloogiliste lahendustega ja väga omanäolised. On nii traditsioonilisi kui ka modernsed pitsusid, vigurjalgadega, koguni kaheinimese ja isegi koerakujuline pitsu,“ on Solo konkusitöödega rahul.

Parimate tööde autorid pälvivad rahalised preemiad, kuivõrd parimaid töid näitasid just õpilased, premeeritakse ka neid juhendanud õpetajataid auhinnarahaga, mida on võimalik kulutada puukäsitööriistade soetamiseks õpilastele.

Konkursitööd annetatakse Eesti Ajaloomuuseumi kogusse.

Näitus „Pitsud pealinnas“ on RMK Tallinna kontori aatriumis (Toompuiestee 24) avatud 19. märtsist 29. aprillini 2019.

Lisainformatsioon:
Heidi Solo
Rahvapärase puutöökonkursi idee autor
heidi@magicdesign.ee
+372 529 5366