Homme avatakse Sagadi metsamuuseumis näitus sääskedest  16.06

Reedel, 17. juunil avatakse RMK Sagadi metsamuuseumis näitus „Sääskedega sõjas ja rahus“, mis käsitleb sääskede rahulikku elu looduses ja inimese sõda sääskede vastu.

Näitus jaguneb temaatiliselt kaheks osaks. Esimene kirjeldab sääskede elu looduses, nende põnevat arengutsüklit, mitmekesisust ja rolli looduses. Teine osa on pühendatud sääse ja inimese suhetele andes mitmetahulist mõtteainet, kuidas sääskedega rahu sõlmida. Sisuka tekstiosa kõrval on mitmeid tegevuslikke lahendusi. Mänguhimuline külastaja saab kokku panna magnetpusled sääse elutsüklist ning rollist vee ja maismaa toiduahelates ning seigelda täringumängus „Sääsetsirkus“. 

Näitus valmis tuntud bioloogi ja sääsesõbra Urmas Tartese eestvedamisel, kellelt on pärit tekstid, enamus fotosid ning videomaterjal. „Sääsed on putukad, kes inimesele kõige rohkem korda lähevad. Et meie suhe oleks meeldivam, tuleb sääse põnevat elu paremini tundma õppida,“ sõnas Urmas Tartes. 

Näituse vormis vaataja jaoks RMK Sagadi metsakeskuse tellimusel loovagentuur Pult. RMK Sagadi metsakeskuse arendusjuhi Asta Tuusti sõnul oli koostöö Urmas Tartese ja loovagentuuriga Pult teadmisi laiendav ja inspireeriv. „Tulemuseks on sisukas näitus, mis sääse elu tutvustades jutustab lugu looduse ja inimese seostest,“ ütles Asta Tuusti. 

Agentuuri Pult loovjuhi Erika Saksa sõnul oli sääskedest näituse tegemine nõudlik ülesanne. „Pole ju sääske ennast ollagi, ometi on tegemist kaaslasega, kelle kohalolu märkad kohe. Seega väike, aga tähtis on seekordne näituseobjekt, kelle eksponeerimisel on eriti nauditav Urmase Tartese ladus jutustamisoskus ja ilmekad fotod,“ rääkis Erika Saks.  

Näitusega saab tutvuda RMK Sagadi metsamuuseumis iga päev kell 10–18.  

Mõned huvitavad faktid näituselt:

 •  Ainult emased sääsed imevad verd!
 • Sääsed paarituvad pärast ühislaulu.
 • Linnasääsk tekkis tänu metroole.
 • Ka inimene võib sääskedest söönuks saada. Päevane annus
  1,6 – 2 kg. Head isu!
 • Pesemata sokid kutsuvad sääski!
 • Kui Sina armastad õlut, armastab sääsk ka Sind. Isegi kainena.
 • Sääsed veavad haigusi, mis mõrvavad üle miljoni inimese aastas.
 • Tuuline ilm pole sääskede lennuilm.
 • "Teeme ära" on suurim sääsevastane aktsioon läbi aegade.

Lisainfo:
Urmas Tartes, tel 506 4093

Erika Saks, tel 508 6954

Krista Keedus, RMK Sagadi metsakeskuse juhataja, tel 507 9077

e-post krista.keedus@rmk.ee

www.sagadi.ee/muuseum