Oandul avatakse laupäeval pärandkultuurirada 14.05

Laupäeval tähistatakse RMK Oandu looduskeskuses pärandkultuuripäeva, mille käigus avatakse 3,4 km pikkune pärandkultuurirada. Päeva jooksul pakutakse huvitavat programmi nii lastele kui täiskasvanutele, Rakverest sõidab Oandusse ka spetsiaalne tasuta RMK Metsabuss.
Oandu pärandkultuurirada algab ja lõpeb RMK Oandu looduskeskuse õuel. 3,4 km pikkusel rajal on 28 vaatamist väärivat objekti koos infotahvlitega eesti ja inglise keeles. RMK Oandu looduskeskuse juhi Tiina Neljandiku sõnul külvati raja „seeme“  tegelikult juba 2007. aastal, kui RMK pärandkultuuri spetsialist Triin Kusmin looduskeskuse ümbruses inventuuri käigus üle 100 pärandkultuuri objekti kirja pani ning osa neist ka tähistatud said. „Meie metsades leidub üllatavalt palju eelmiste põlvkondade elu ja töö jälgi – kiviaedu, verstakive, piirikive,“ räägib Tiina Neljandik. „Sinna on istutatud ka võõrpuuliike ja rajatud kvartalisihte. Nüüd on neist kokku saanud terviklik tähistatud rada, kus huvilised saavad ise esivanemate pärandust avastada.

Pärandkultuuripäev algab raja piduliku avamisega kell 11, misjärel asuvad juhendajate saatel teele esimesed retkelised. Rajast räägivad ning esivanemate pärandust näitavad Tiina Neljandik ja Riina Laanetu. Poole retke peal tehakse peatus vanas taimeaias, kus Aavo Laur näitab kuuse- ja männipeenraid ning räägib puutaimede kasvatamisest enne ja praegu. Peale matka pakutakse kuuma teed, külma jooki ja väike leivaamps, toekam võileib tasub endal kaasa võtta.

Alates kella 14-st saab looduskeskuse õuel ja näitusehoonetes kuulata vanade metsameeste ja muidu asjatundjate pajatusi kunagistest töödest-tegemistest. Lastele pakub tegevust meisterdamismeister Ene ning looduskeskuse saalis on võimalik vaadata pärandkultuuriteemalisi filme ja slaidiprogramme. Kell 16.00 esitab muusikalise tervituse Võhma segakoor. 

Kuna laupäeval tähistatakse üle Eesti ka muuseumiööd, algab selle raames õhtul kell 17 Oandul veel üks pärandkultuuri jalutuskäik.

Pärandkultuuripäeva programmist osavõtt on kõigile tasuta. Rakverest Oandule sõitva Metsabussi kasutajad peavad end eelnevalt registreerima, buss pärandkultuuripäevale väljub kell 10.00 Aqua SPA parklast ja sõidab tagasi Rakveresse hiljemalt 17.00. Bussile registreerimine ja täpsem info ürituse kohta: loodusegakoos.ee/sundmuste-kalender/sundmus

RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja. RMK teenib riigile metsa majandades tulu, kasvatab metsauuendusmaterjali ja korraldab metsa- ja looduskaitsetöid. Lisaks loob RMK looduses liikumise võimalusi puhke- ja kaitsealadel ja kujundab loodusteadlikkust. RMK koosseisu kuuluvad Sagadi metsakeskus, Elistvere loomapark, Tartu puukool, AS Eesti Metsataim ning Põlula kalakasvatuskeskus. RMK-s töötab üle 700 inimese, ent riigimetsas tööd saavate inimeste arv ulatub 5000-ni.

Lisateave:
Tiina Neljandik
RMK Oandu looduskeskuse juht
tel 676 7010, 509 9397
e-post tiina.neljandik@rmk.ee
www.rmk.ee

Katre Ratassepp
RMK kommunikatsioonijuht
tel 676 7033, 509 6650
www.rmk.ee