Maikuus võistlevad Eestis 15 riigi noored metsamehed 23.03

20.-24. mail toimuvad Eestis kõrgetasemelised Euroopa noorte meistrivõistlused metsanduses, neist võtab osa 15 Euroopa riiki.

Luua metsanduskooli korraldatavatel XIV Euroopa noorte meistrivõistlustel osalevad 15 riiki on kõik tuntud metsandusmaad, rääkis võistluste peakorraldaja Marko Vinni. Lisaks korraldajamaale Eestile on esindatud näiteks Saksamaa, Austria, Prantsusmaa, meie lähinaabritest Soome ja Leedu. „Kõik osalejad on tugevad, nii et meie poisid peavad heade tulemuste saavutamiseks pingutama. Eesti konkurentideks peaks ma Austriat ja Sloveeniat, kes on ka võistlustel kõige edukamad olnud, aga ka Saksamaad ja Itaaliat. Kindlasti on üllatusvõimelised ka Poola ja Norra,“ lisas Vinni.

Enamasti andsid võistlustel osalevad riigid teada ka kooli, mille esindus tuleb Eestisse oma riiki esindama. Kolmes riigis (Rumeenias, Austrias ja Poolas) selgub aga osalev kool aprillikuu jooksul. „Euroopa meistrivõistlustel esindab igat riiki kõige tugevama võistkonnaga kool, neis kolmes riigis selgitatakse aga parimat alles välja,“ rääkis Vinni. Lisaks võistlevatele koolidele tuleb Eestisse ka Taani Roskilde Tekniske Skoleesindus, kes osalevad võistlustel vaatlejatena.

Osalevate riikide arvuga jääb Marko Vinni rahule. „Tugevamad võistlejad on kõik kohal, võib öelda, et osaleb Euroopa noorte metsameeste koorekiht,“ lisas ta. Vinni selgitas, et Euroopa noorte meistrivõistlused metsanduses toimuvad sel aastal neljateistkümnendat korda ja tegu on pea ainsate metsandusõpet andvate õppeasutuste kutsevõistlustega, nii et tegelikult selgub võistlustel ka parim Euroopa metsanduskool.

Noored metsamehed võtavad omavahel mõõtu metsanduslikel aladel. Võisteldakse metsaraja läbimises ning raievõistluste aladel – puude langetamises, saeketi vahetuses, kombineeritud järkamises, täpsussaagimises ja laasimises. Korraldaja Luua Metsanduskool on teinud väliskülalistele ka väikese üllatuse – kui tavapäraselt on Kesk-Euroopas toimuvatel võistlustel langetamine korraldatud nii, et kasvavate puude asemel imiteeritakse langetamist postidel, siis seekord toimub langetamine metsas raielangil. „Eks see on teistele natuke pähkliks, aga tublid noored metsamehed saavad kõigega hakkama,“ muigas peakorraldaja.

Euroopa noorte meistrivõistlusi metsanduses korraldab rahvusvaheline organisatsioon EUROPEA International. Võistlusi läbiviiv riik valitakse välja soovijate seast. Luua Metsanduskool on meistrivõistlustel osalenud juba päris algusest, edukamad aastad olid 2003-2004, kui mõlemal aastal nopiti üldarvestuses riikide hulgas esikoht. 2014. aastal Itaalias toimunud 13. Euroopa noorte meistrivõistlustel metsanduses tuli Eestit esindanud Luua Metsanduskooli võistkond raievõistluste arvestuses teisele kohale. Alla jäädi vaid Austria esindusele. Ka kodusel EM-il loodetakse parimaid kohti.

Võistluste korraldamist toetavad RMK, KIK, Stihl ja Stora Enso.