Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
25. märts 2015

Sookured saabuvad

Kevade esimesed päevad on olnud kõledavõitu, palju kevadisem oli aga 18. märtsil, kui tuli selle päeva soojarekord viimase 150 aasta jooksul.
Läänemaal Salevere salumäel õitsesid päikese käes esimesed sinililled ja lendasid kümned lapsuliblikad, kiirelt sebivate sipelgatega oli pesa tihedalt kaetud, sarapuud õitsesid ja kiivitajad häälitsesid.   Esimesed sookured (Grus grus) on talvitusaladelt tagasi jõudnud, Läänemaal Perakülas nähti kolme lindu juba 11. märtsil. Sookured jõuavadki Lääne-Eestisse varem kui Ida- ja Kirde-Eestisse. Hallide kurgede kevadist tulekut ja ka sügisest minekut on kirja pandud juba alates 1866. aastast ning täheldatud, et viimase poole sajandi jooksul on kurgede saabumise aeg nihkunud kümmekond päeva varajasemaks. Nii et Peraküla kured saabusid tagasi igati õigel ajal ja soe lumeta talv pole nende lindude päid segi ajanud. Esimesi varaseid saabujaid ei pruugi aga tähelegi panna. Nad tulevad vaikselt ja väikestes, mõnest linnust koosnevates salkades, erinevalt sügisrändel olevate sookurgede suurtest ja lärmakatest parvedest. Saabujad ja läbirändajad tulevad talvitusaladelt Lääne- ja Kesk-Euroopas, Ukrainas, Türgis, Etioopias jm. Iga hetk on saabumas sookurgede massiline ränne – kevadise rände ajal ei peatuta siin aga kaua.


Rõngastatud sookurg


Üksik sookurg suur-laukhanede rändeparves 15. märtsil.

Valmikuna talvitunud lapsuliblikat (Gonepteryx rhamni) võib juba näha neis paigus kus kasvab türnpuu ja paakspuu. 15. märtsil Salevere salumäel.


Hallhaigur Matsalu mõisa kõrval asuvas haigrukoloonias 15. märtsil.

Vaikselt häälitsevad sookured hirvekaamera lähistel 21. märtsil.


Kommentaarid

26 .märts, 2015
Anneli Kirspuu
Tere!
Sõidan iga päev rongiga Võhmast Türile. Ja juba mitmendat päeva järjest näen rongiaknast raudtee ääres kõrrepõllul kahte sookurge. Seal nad siis seisavad oma uhkes olekus.

Parimate soovidega,
Annelilt

Lisa kommentaar

Email again: