Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
27. november 2014

Siidisabad on teel

Neid kenasid põhjamaiseid linde, pisut ehk kurja ilmega, on nähtud juba Maarjamaalgi liikumas.
Suuremad salgad on meile alles saabumas vastavalt sellele, kuidas Põhja-Skandinaavias ilm järjest käredamaks muutub ja toitu üha vähemaks jääb. Julged linnud tulevad linnadessegi, kartmata tänavail sagivaid inimesi ning noolivad aplalt puudel ja põõsastel leiduvaid vilju.

Saaki on siinkandis sel aastal tõesti ohtrasti. Kaugele paistvad punavad pihlakaoksad ägavad suurte marjakobarate all, viirpuud on priskeid marju täis, kadakad sinavad viljadest ning raagus arooniapõõsad mustavad korjamata jäänud marjadest. Sellel aastal tundub, et kui siidisabad (Bombycilla garrulus) suurte salkadena saabuvad, siis jagub siin neile toitu kauemaks ja nad ei pea toidupuuduse tõttu kiirustama edasi Vahemere äärde või Kaukasuseni.

Siidisaba on köitev elukas nii mitmeski mõttes. Tema sulestikust leiame erkkollast, telliskivipunast, valget, musta, beeži ja halli ning lisaks veripunaselt ergavaid sarvliiste suleotstes. Peas on tal tutt,  mille lind aeg-ajalt turri ajab – kargest tundrast pärit kuldnokasuurune kirev lind paistab väliselt küll rohkem troopiline. Teiste lindudega võrreldes on siidisabal vilgas seedesüsteem ning väga lühike soolestik, mis on kohastunud saama karmides oludes kiiresti vajalikku energiat käärinud alkoholisisaldusega marjadest. Sellepärast arvataksegi, et linnud on käärinud marjade söömisest purjus. Tavatu julgus, sagedased lennud vastu aknaklaase ja kentsakad akrobaatilised manöövrid viljade hankimisel võivad küll sellele viidata. Eks siis näis, kui nad kohale jõuavad.

Viirpuul marju söömas

Enamasti veedavad siidisabad meie mail mõne nädala, et lõuna poole edasi lennata. Kui marju jätkub, jäävad kauemaks.

Toidu nimel tehakse trikke

Üks siidisaba teeb viristavat häält, kui neid on palju, siis terve õhk lausa kiliseb.

Kuula siit: www.loodusheli.ee/ET/linnud/taxonid=103&speciesid=336

Lisa kommentaar

Email again: