Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
30. september 2014

Purskav allikas

Endla looduskaitsealal Oostriku jõe ääres Purskava allika lõkkeplatsil puhtast joogiveest puudust tundma ei pea.

Jagub kindlalt supi ja tee keetmiseks ning ka kaasa võtmiseks ja kasvõi kurkide soolamiseks.

Siin on püsinud juba aastakümneid lakkamatult kerkiv veesammas. Kunagi sattusid sellele arteesia vee soonele geoloogid, kes neid alasid kaardistasid ja puurimistöid tegid. Maa pinnakihtide survel läbi metalltoru välja paiskuva põhjavee samba kõrgus olnud algusaegadel ligi meeter, nüüdseks on arteesia vee võim taandunud ja vesi enam nii kõrgele ei purska.

Vee kulgu valvab vee alla peitunud ja ümber toru keerdunud sepistatud madu.

Siinkandis on kobaras koos palju looduslikke allikaid: Võlingi allikas, Vilbaste allikad, Oostriku allikad, Värviallikas, Valtri kaev, Metsaanurga allikad, Norra allikad ja Eesti kõige sügavam Sopa allikas. Allikate päev Endlas – väärt mõte.

Eesti sügavaim, 4,8 m sügavune Sopa allikas.


Lisa kommentaar

Email again: