Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
19. november 2014

Punased põõsad

Nüüd hilissügisese maastiku värvivaesel ajal ei saa märkamatuks jääda metsades, võsades ja puisniitudel kasvavad veripunased põõsad.
Peale lehtede langemist paistavad erkpunaste võrsetega vereva kontpuu (Cornus sanguinea) põõsad kaugele. Looduslikult kasvab see põlisliik vaid Põhja- ja Lääne-Eestis, mujal võib teda kohata ilupõõsana aedades ja parkides. Kahest meie looduses kohatavast kontpuuliigist on siberi kontpuu võõrliik ja levinud siin-seal üle kogu maa. Lihtsaim viis on neil vahet teha küpsete viljade järgi – pärismaisel mustad ja siberi omal valged sõstrasuurused  luuviljad. 

Kontpuud võivad kasvada kuni 5 meetri kõrgusteks põõsasteks.Kontpuu puit on tugev kui kont, küllap sellest ka taime nimi. Puidust valmistati vanasti vibunooli ja masinavärkidele väikseid detaile.


Sageli õitsevad kontpuud aastas kaks korda. Esimene kord juunis ja teine septembris. See sügisel õitsenud viljakimp ei jõudnudki valmida. Kuivatatud ja röstitud marju on varemalt pruugitud kohvi aseainena.


Lisa kommentaar

Email again: