Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
20. veebruar 2015

Mägrad ärkasid

Paistab, et mäkradel on sellel talvel sügavam uni mööda saanud. Möödunud aastast tuttav mägrapaar Kadi ja ta elukaaslane on talve siiani kenasti üle elanud. Puhanud, “saledad” ja sütitavalt särtsakad-mängulised mägrad tulid vaataja rõõmuks sellel aastal esimest korda kaamera ette juba 27. jaanuaril ja viimati 18. veebruaril.
Enne ärkamist nähti kahte paksuks söönud, unist ja vaevalt vaaruvail sammul kulgevat mägrapaari viimast korda möödunud aastal 10. novembril. Siis lonkisid nad just nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik, et võtta enne pikemat uinakut veel suutäis pekile lisaks.

Tänaseks tundub, et mägrapaaril on suurem osa sügisel varutud naha alusest toiduvarust juba põletatud, kuis muidu nad nii krapsakalt jooksevad.

Umbes nii pikaks see talveuinak mägrapaari jaoks siis kujunes – ligi kolm kuud. Mine tea, ehk oleks korralik lumega talv nende uinakuaja pikemaks venitanud. Möödunud sajandi keskpaigast pärinevate andmete põhjal magasid mägrad siis kauem ja ärkasid tavapäraselt märtsikuus.

Kährikud aga pikemalt talveuinakusse ei jäänudki, neid võis kogu talve sageli paari kaupa kaamera ees näha.


Video salvestas Aita, allikas https://www.youtube.com

Üsna igapäevane pilt söödaplatsilt. Hirvelehmi näeb harvem, pulle käib igat masti ja sarved on veel pusklemiseks kõvasti peas.

Lisa kommentaar

Email again: