Tartu puukooli roosiaed

Praegune Tartu puukooli näidisalal asuv roosiaed sai alguse 2000. aasta kevadel. Roosiaias kasvab üle 200 sordi vanemaid ja uuemaid aretisi ning mõned liigid. Kõige vanemateks roosideks on kollase kibuvitsa sordid Harison`s Yellow (1830) ja Persian Yellow Rose (1837) ning mõned ajaloolised antiikroosid nagu Bourboni roos Louise Odier (1851), Portlandi roos Marie Robert (1850) ja sammalroos Henri Martin (1862). Vanaaegsete harulduste hulka kuulub ka üks hiina roosidest Viridiflora - roheline roos (1845). Kollektsioon täieneb igal aastal uute ja huvitavate sortidega. Roosikollektsiooni perepuuga saad tuvuda siin.

Roosiaia rajamise eesmärgiks oli:

1. kujundada juba olemasolevale kenale okaspuude- ja lehtpõõsastega näidisalale kaunis täiendus, kus külastajatel oleks meeldiv jalutada ja õite ilu nautida.

2. tutvustada rooside mitmekesisust ning eelkõige avamaal kasvatamiseks sobivaid roosisorte.

Esindatud on kõik sordirühmad. Nii on igal roosihuvilisel võimalus leida oma lemmikud. Kõige suurema rühma moodustavadki klassikalised peenraroosid – floribundroosid 49 sordiga, järgmisena tulevad kõrgekasvulised põõsasroosid 35 sordiga ning kolmas suurem rühm on väänroosid 27 sordiga.

Roosiaia kujundamisel on arvestatud erinevate sordirühmade ja ka sortide kasvuiseärasusi ja sobivust näidisala üldise planeeringuga ning juba olemasolevate dekoratiivsete puude- ja põõsastega. Nii nagu igas aias, on ka siin varjulisemad ja päikeselisemad kasvukohad, mis omakorda nõuab tähelepanu sortide valikul. Samuti on püütud leida omavahel sobivad värvilahendused rooside rikkalikus värvidemängus. Sellest tulenevalt on roosiaia üldsuuruseks kujunenud ~3800 m2, millest roosipeenraid on hetkel ~300m2, kus roosiistikuid kokku ~1100 tk.

Tartu puukooli roosiaias kasvavate rooside nimekirjaga saad tutvuda siin.