RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. mai, 2022

Kanakullide Alla ja Ruudi edulugu

Alla munes sellel kevadel oma esimese muna 27. märtsil ja nii paari-kolme päevaste vahedega munetud munadest sai kurn lõpuks täis. Kanakullide täiskurnas ongi kuni neli muna, Alla ja Ruudi on nüüd teist aastat järjest üles kasvatamas selles samas pesas nelja kena ja tugevat kullipoega.

Kord külma ilmaga jättis kullipaar oma muna üksi pea neljaks tunniks miinuskraadidega lumisesse pessa. Pani päriselt muretsema aga veidi lohutas see, et küllap kogenud kullipere teab omi asju paremini, kui üks kullihuviline arvuti taga arvata võib.   

Videost näeme, et 8.mail olid pesas veel neli muna ja 9.mai varahommikul oli kaks poega koorunud. Aga juba kaks tundi hiljem sõid kõik neli kullipoega oma elu esimest hommikusööki. Mis see hommikusöök oli? – oli dekapiteeritud lind, ehk kodutuvi või rästas. Sellel kullipaaril on selline komme, et kõikidel saaklindudel rebitakse pea otsast enne pesasse jõudmist ja poegade toitmist nii, et on sageli raske toiduks toodud linnuliiki tuvastada.  

Tänaseks on kullipojad juba nii suured, et jaksavad jalgel seista ja pesaserval tuule käes tasakaalu hoida. Kullipere elu näib kulgevat lausa õlitatult, kõik laabub soravalt ja ei vanu ega noori huvita, mis toimub neliteist meetrit allpool “linnamelus”.

Lisa kommentaar

Email again: