RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
13. detsember, 2019

Eestimaa hiied – Jaagu-Mihkli hiiekivi

Jaagu-Mihkli hiiekivi Läänemaal peaks teretuttav olema igale teadmishimulisele loodusmatkajale, kes sattunud mööda Risti-Virtsu maanteed kulgema, sest see looduslik pühapaik on, erinevalt paljudest teistest, tänuväärselt hästi märgistatud.

Saunasuurune kivimürakas ise on maanteelt kiviga visata ja kipub vegetatsiooniperioodil vägisi võssa kasvama ning rohtuma, seega parim aeg kivivaatlusteks on just praegu, mil see näiteks fenoloogilis-ornitoloogilise huvireisiga ühildada.

Heal lapsel mitu nime ja nii on seegi kivi, sarnaselt paljudele teistele Eesti rahnudele, tuntud mitme eri nime all - Jaagu-Mihkli nime kannab ta kunagise talukoha järgi, Ridase nime küla järgi ja Vanapagana naise põllekivi nimi viitab ühele paljudest Vanapagana-muistenditest.

Lühidalt võib selle kokku võtta Vanapagana plaanina kohalikest rändrahnudest Saaremaale sild ehitada, mille teostamiseks kivivarguse näol nähtavasti terve vanatühja suguselts värvati. Kivi jäi aga sinna, kus ta tänagi seisab, sest kriitilisel hetkel laulis kukk ja guulid taandusid kaduvasse öhe. 

Uuemal ajal on kivi tasapinnal tantsu löödud ja jaanituld tehtud - eri andmetel mahtunud lõkke ümber neli paari valssi või 25 paari kivilael niisama jalga keerutama. Olgu sellega nagu on, aga omapärase kolmnurkse põhiplaaniga kivi on väga tasane ja tuld on seal kohe kindlasti ka tehtud. Muid inimtekkelisi jälgi rahnul ei leidu. 

Muljetavaldava kivilahmaka kõrgus on 3,5 m ja pikkus 8,5 ning laius 7 m ja kivi üks külg on peale ronimiseks sobivalt astmeline.


Lisa kommentaar

Email again: