RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
22. juuni, 2017

Videolugu: Suur-kirjurähnist ja tema pojast

Kuskil siin lähedal, linnalähedases mereäärses kõrghaljastatud vanas suvilarajoonis, on suur-kirjurähni pesa. Sellel kevadel õnnestus rähniemal üles kasvatada vaid üks poeg; parematel aastatel võib neid olla isegi viis kuni seitse. Eks parem üks, kui mitte kedagi.

Pesitsusajal on kirjurähni põliseks vaenlaseks metsnugis aga arvata võib, et orav pääseb munade või väikeste väetite pesahoidjast poegade juurde läbi nugisele kitsavõitu pesaava palju paremini. Vähem on teada, et oravgi himustab, vähemasti kevadisel poegade kasvatamise ajal, süüa linnupoegi ja -mune. Orav käib siin samas aias lindude pesakastis magamas.  

Suur-kirjurähnile meeldib poegade sirgumise ajal samuti teiste lindude munade ja poegadega maiustada. Mul õnnestus peale hiljutist varahommikust kolkimist pildile saada tunnistus rähni rasvatihase pesakasti tungimise üritusest pesas olevate rasvatihase poegade kätte saamiseks. Tagus teine raevukalt auku tihase pesakasti, kus pojad piiksusid. Kas rähn ka kellegi kätte sai, pole teada.  

Kevadel-suve hakul, kui paljudel on pesitsusaeg, paistab silma see, kuidas muidu veganitest loomad-linnud muutuvad mõneks ajaks röövellike eluviisidega loomset proteiini ihaldavaiks elukaiks.

Tavapäraselt, nagu videostki näeb, otsivad rähnid putukaid toiduks ikka puutüvedelt kasutades selleks oma väga pikka keelt, mis sähvib rähnipojal tihti noka vahelt välja nagu nastikul-rästikul.


Lisa kommentaar

Email again: