RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. august, 2021

Sündmused kalakaamera ees

Keila jões paikneva kalakaamera ees on viimastel päevadel märgata üha rohkem sagimist, tugevad vihmasajud kergitasid jõe veetaset ja panid kalad liikuma. Eile õhtul, pimeduse saabudes, ilmus kaamera ette üsna tihe ahvenaparv, varsti lisandus seltskond suuri särgi, mõned korrad ujusid kaamera vaateväljast üht ja teispidi läbi napilt alamõõdulised säinad, oli viidikaid ja ogalikke ning vilksatasid noored forellid.

Aga üks kalaliik, kelle kohalolekut ei ole Keila jões kalakaamera ajaloo jooksul varem veel märganud või polnudki neid siia veel jõudnud, on võõrliik ümarmudil (Neogobius melanostomus). Tema nägemine ühes Eestimaa parimas lõhejões küll kuidagi rõõmu ei valmista. Olgugi, et ümarmudila kahjulikest mõjudest lõhilaste koelmutel pole veel uuritud, võime ette kujutada, kuidas koletu marjaõgijate hord võib lausa lõhe-meriforelli kudemise hetkel kümnete kaupa ahnelt marja õgida. Igal juhul tundub, et ümarmudilate sissetung jõkke paistab olevat palju keerulisem ja tõsisem oht lõhilastele, kui võitlus röövpüüdjatega. Igatahes kalakaamera näitab, et ümarmudilad on Keila jões jõudnud vähemalt 200 m kaugusele rannast – küllap juba koseni välja. Tendents oma levilat mageveekogudesse laiendada on saanud trendiks kõikjal maailmas, kuhu see elukas on jõudnud. Kalakaamerat jälgides tunneme jõe põhjas tegutseva väikesekasvulise ümarmudila ära tema esimese seljauime tagaosas paistva musta laigu järgi. 

Ümarmudil (Neogobius melanostomus)

Peale kalade on kaamera ümbrus koduks veel peale partide ja kolme pojaga kühnokk-luige paarile veel ka koprale ja kolme pojaga saarmaperele. Kobras on mitmel korral kaamera eest läbi ujunud ja soga üles keerutanud või siis kuskil vahetus läheduses kostub lihtsalt tema närimise häält. Saarmas tegi täna öösel sellise triki, et lükkas kaamera betoonalusele lisaraskuseks pandud kaks ülemist kivi napilt kaamerakesta kõrvale.



Lisa kommentaar

Email again: