RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
17. aprill, 2023

Metsa avastama

Kalendrikevad läheneb kõrvalekaldumatult oma keskpaigale, kuid tõeline kevad, nagu meil sageli juhtub, jääb kalendrist tuntavalt maha. Kell on suveajale keeratud, linna kohal lendavad juba pikemat aega arvukad haneparved ning aedades ja parkides on päikesepaistelistes kohtades lume alt välja ilmunud isegi esimesed lumikellukesed, aga ikka ei saa veel uskuda kevade lõplikku võitu.

Seetõttu läheme esialgu märtsikuisesse metsa mitte esimesi õisi, vaid muid imesid otsima, mida seal alati jagub, ja et mitte eksida, järgime märke ja eritähiseid, mida RMK töötajad on ettenägelikult õpperadadele jätnud.

Roheline märk männil näitab RMK õpperaja suunda. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Siin tundub, et kuuse tüvel on järjekordne märk, võib-olla juhib see ka metsaränduri õigele teele?

Vaatame seda siiski lähemalt, et mitte eksida.

Mis ümar märk see kuusetüvel on? Foto: Oleg Tsõmbarevich

Sageli võib puudel näha selliseid, mõnikord korrapäraseid ja mõnikord mitte nii väga korrapäraseid heledaid äärisega ringe, mis sarnanevad metsameeste või jahimeeste poolt siia mingil põhjusel joonistatud märgiga. Aga tegelikult pole inimesel nende ümarate laikudega midagi tegemist: need ei näita liikumismarsruuti ega tähenda üldse midagi – vastupidi, nendest märkidest juhindudes võib ainult eksida.

Mitmesugused laigud ja kasvud puudel on ebatavalised organismid, mida nimetatakse samblikeks ning mis koosnevad üksteisega sümbiootilises suhtes olevatest seentest ja vetikatest või tsüanobakteritest.

See hallikassinine ring on harilik jahusamblik.

Harilik jahusamblik (Phlyctis argena). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Kui vaadata läbi mikroskoobi samblikukoe lõiku, on näha seeneniidistiku niidid, mille vahel on rohevetikarakud, need varustavad seenerakke orgaaniliste ainetega ning seen omakorda annab vetikarakkudele kaitset ja vett. Nii toimivad seen ja vetikad tihedalt koos, aidates teineteisel ellu jääda nii kuiva kui vihmase ilmaga, kuuma ja külma käes.

Ei tohi lasta ebaharilikel hallikassinistel jälgedel puutüvedel meid eksiteele viia. Kuid seni, kuni metsas pole veel esimesi kevadlilli, saab neid metsaimesid imetleda ja imestada ning samal ajal õppida midagi uut looduse kohta.

Samblikud jagunevad liikideks, peamised on soomus-, leht- ja põõsasamblikud.

Soomussamblikud kujutavad endast koorikut, mis sobitub tihedalt vastu puu koort või kivi pinda, näiteks üritab meid metsarajal eksitada harilik jahusamblik või harilik kirisamblik – see näeb välja otsekui šifreeritud tekst, mis teatab mingist metsasaladusest.

Harilik kirisamblik (Graphis scripta). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Ja seal on veel üks šifreeritud kiri puukoorel – piir-kärnsamblik.

Piir-kärnsamblik (Lecidella elaeochroma). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Lehtsamblike tallus on puutüvele või muule pinnale laotunud lehekujuliste plaatidena.
Sageli meenutavad nad eemalt lillerosetti.

Näiteks selline rosett, mis sarnaneb dekoratiivse lillkapsaga – vagu-lapiksamblik.

Vagu-lapiksamblik (Parmelia sulcata). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Langenud haava tüvel kasvav täpiline rosettsamblik näeb samuti välja nagu ebaharilik lill ja on kombinatsioonis teise sambliku erekollaste laikudega otsekui ebatavaline metsakaunistus.

Täpiline rosettsamblik (Physcia aipolia). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Erkkollased laigud kujutavad endast samuti lehtsamblikku, mida nimetatakse seinakorbaks.

Erinevalt teistest samblikest ei karda seinakorp õhusaastet, mistõttu seda võib sageli kohata mitte ainult metsas, vaid ka linnas taradel, sammastel, majaseintel, nii puidul kui ka kivil.

Korpsamblik ehk seinakorp (Xanthoria parietina). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Veel üks „lill“ – harilik härmasamblik, mida vaadates ei saa enam kahelda, et samblikud on seotud seentega.

Harilik härmasamblik (Physconia distorta). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Samblikud kasvavad väga aeglaselt, sageli vaid kümnendiku millimeetrit või kuni mõne millimeetri aastas. Sellise kasvukiirusega suudavad nad elada mitmesaja-aastaseks ja mõned isegi mitmetuhande aasta vanuseks.

„Pidulik lillekimp“ härmasamblikust ja vagu-lapiksamblikust. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Mõnikord võib ühel puutüvel näha palju erinevaid samblikke kõrvuti kasvamas, näiteks sellel saarepuul on viit tüüpi samblikke.

See elav natüürmort koosneb viiest samblikust: harilik härmasamblik, vagu-lapiksamblik, korpsamblik ehk seinakorp, saare-rihmsamblik, liud-pargisamblik. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Eestis on teada umbes tuhat samblikku, millest enamikku on ilma erivahenditeta raske avastada, kuid nagu näeme, on kolmandik neist siiski puukoorel või -okstel, kividel või muudel pindadel hästi märgatavad. Kuid seda ainult siis, kui vaatate hoolikalt.

Näiteks kui vaatate seda härmasamblikku tähelepanelikult, võite end ette kujutada sukeldujana, kes uurib mõne sooja mere põhjataimestikku.

Harilik härmasamblik (Physconia distorta). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Veel üks „sukeldumine“ sooja mere põhja, see härmasamblik näeb veidi teistsugune välja.

Harilik härmasamblik (Physconia distorta). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Tihti peetakse samblikku ekslikult samblaks, kuid kuigi omavahel sarnased, pole nad omavahel sugugi sugulased, sammal on taim ja samblikud liigitatakse siiski seente hulka.

Vagu-lapiksamblik ja teised samblikud ei ole samblad, vaid seente ja vetikate või tsüanobakterite ehk sinivetikate sümbioos. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Samblikud toituvad ainult sellest, mida nad saavad õhust ja veest, sealhulgas neile settivast tolmust, seepärast sõltuvad nad suuresti keskkonna puhtusest. Seetõttu peetakse neid metsa tervise näitajateks – seal, kus samblikel on hea, kus neid on palju, on hea ka nii metsal kui inimesel.

Siin on üks tähelepanuväärseid metsaõhu puhtuse näitajaid, nimelt habesamblik. Sellises metsas, kus kasvab habesamblik, võib muret tundmata täiel rinnal hingata.

Habesamblik (Usnea sp.). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Selliseid „võrke“ ja „habemeid“ ripub kõige sagedamini kuusemetsades.

Teadaolevalt kasutatakse paljusid samblikke aktiivselt rahvameditsiinis ning habesamblik on hea looduslik antibiootikum, sellel on antibakteriaalsed, põletikuvastased ja valuvaigistavad omadused.

Habesamblik (Usnea sp.). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Ja veel kaks levinumat põõsassamblike esindajat, saare-rihmsamblik

Saare-rihmsamblik (Ramalina fraxinea). Foto: Oleg Tsõmbarevich

ja üsna levinud hall karesamblik.

Hall karesamblik (Pseudevernia furfuracea). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Oli tore jalutuskäik! Ja kuigi tuhandest Eesti samblikust õnnestus seekord näha vaid kümmekonda, tundub, et see polnud asjata – silm hakkas eristama seni tähelepandamatuid loodusobjekte ning järgmisel korral lisanduvad sellesse nimekirja kindlasti uued leiud.

Ja esimestele juba õitsema kiirustanud lumikellukestele järgnevad varsti ka ülejäänud kevadekuulutajad ja siis tulevad juba uued avastused.

Esimesed lumikellukesed. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Edu metsaradadel!

Lisa kommentaar

Email again: