RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. mai, 2021

Mägramaja uudised

Möödunud on kaks kuud ajast, kui Saaremaale sai üles seatud mägrakaamera seitsme uruavaga mullakünka jalamile. Siis oli siin näha hiljuti urust väljakaevatud pinnast ja mõne suudme juures paistis ohtrasti ka välja kaabitud pesamaterjali – kuivanud lehti, sammalt ja kulu. Siin olid mägrad talve veetnud.

Kaamera paigaldamisest saati pole määrad aga siinpool ega teispool küngast asuvatest käikudest enam midagi välja kaevanud ning loomatki näitavad ennast kaamerapildis üsna harva. Üllatavaks külaliseks mägrakünkal oli noor põder, kes kahe päeva eest käis siin rohtu näksimas ja tähelepanuta pole jäänud, et hulgaliselt hiiri on vallutanud tühjaks jäänud mägrakodu.

Oletus, et loomad kolivad kevadel naabruses olevasse mägralinna, on kaamerat jälgides leidnud täielikult kinnitust. Umbes 170 m kaugusel metsas on loomad aasta-paar jõude seisnud mägralinnas selle kahe kuu jooksul seal innukalt toimetanud. Uruavade ees jälgi täis värske liiva vaalud on aina kasvavanud ja kerkinud. Eile tehtud foto annab tunnistust suurejoonelistest kaevetöödest. Foto: Neeme Sepp


Mägrakaameraga algne plaan oli selline, et mõne aja hoiame end kaamera vahendusel kursis, mis toimub mäkradega siin, kus kaamera praegu asub ja seejärel paigutame selle ümber kuusikus olevasse mägralinna. Nüüd on paras aeg kolida mäkradele järgi. Peale mõnede tehniliste väljakutsete lahendamist saame järgmisel nädalal vaadata kuis kena mägra talla alt lendab laias kaares puhas liiv…

Lisa kommentaar

Email again: