RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. oktoober, 2021

Lõhed ja meriforellid on jõkke jõudnud

Peale möödunud nädalal puhunud tormituuli hakkasid lõhed ja meriforellid arvukamalt kudejõgedesse tõusma. Eilse seisuga on teada, et vähemasti Keila ja Vääna jões ei ole lõhed-meriforellid veel kudema hakanud. Pole seni märgatud kalade värskeid kalapesi, mis paistavad vee alt silma äsja sabaga “kaevatud” heledate kruusa-liiva laikude näol.

Keila jões olevast kalakaamerast on mõnda aega raske midagi näha, sest jões on vesi olnud nädala jagu väga sogane ja veetase kõrge. Kui suur kala satub päris kaamera lähedale siis ähmaselt midagi näeb ja võib aimata, et tegu on kudepaikadesse siirdujatega.

Video on tehtud eile Keila jõe naaberjõel Vääna jõel Vahikülas. Madal kosk on vaid umbes poolteist meetrit kõrge, kuid kõrge vesi ja väga kiire vool paistab olema ka suurtematele meriforellidele parajaks katsumuseks. Mida suurem kala, seda kindlamalt nad siit üles said. Selle aja jooksul, mil ma neid jälgisin, suutsid kosest üle saada vaid kümnest suuremast kalast kaks. Väikesed kääbusisased meriforellid ja jõeforellid üritasid aga täiesti tulutult.


Praegu on parim aeg jälgida huvilistel hüppavaid kalu kuskil tuttava kose juures. Vabatahtliku kalakaitsja sõnutsi nägi ta kaks päeva tagasi, kuidas lõhed Keila-Joal üritasid joa veesammastpidi ülesvoolu ujuda – ürgne instinkt silmitsi lootusetusega.


Lisa kommentaar

Email again: