RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
17. aprill, 2019

Kevadine kaunitar

Palu-karukell (Pulsatilla patens) on üks kahest Eestis looduslikust kasvavast karukellaliigist. Parim hetk palu-karukella vaatlemiseks on just nüüd, kui valgusnõudlik kannikesekarva iludus veel tärkamata metsa all pilku püüab.  


Nii palu-karukell kui ka aas-karukell (Pulsatilla pratensis) on kaitsealused taimed, kuid kui aas-karukella kohtab hajusalt, siis palu-karukella kohtamine looduses on paras lotovõit, läänesaartelt teda otsida ei maksa. Kunagi märksa laiemalt levinud palu-karukella kadumise taga on tema suhteline nõudlikkus kasvukoha valikul ja mõnevõrra problemaatiline paljunemine – talle sobiks kasvamiseks enim traditsiooniline puisniit, kus tal oleks ühelt poolt piisavalt valgust ja teisalt hoiaks karjatamine rohurinde kontrolli all, mis näiteks lageraie puhul liigselt vohades palu-karukella lämmatab, paksu metsa samblasel pinnal ei suuda tema seeme aga idaneda. Palu-karukell on ka üks neist paljudest põhjala liikidest, kes näikse kevadistest kulupõlengutest kasu lõikavat, sest põlengujärgsetel aastatel õitsevad taimed eriti külluslikult, kuna tuli hävitab konkureeriva rohurinde ja sambliku ning tuhk väetab lille maa sees peituvaid pungi. Aas-karukell nii kapriisne ei ole ja teda võib märksa tihemini leida, kuid kasvukohtade kinni kasvamine ja aeglane paljunemine ohustavad ka teda.



Kahel karukellaliigil on tegelikult lihtsam vahet teha kui arvata võiks. Aas-karukell on longusõieline, kaheli-sulgjaguste lehekeste ja sügiseni püsivate dekoratiivsete seemnetuttidega, palu-karukella õis on aga püstine ja märgatavalt suurem, sõrmjagune tumedam leht ilmub hiljem ja seemned pudenevad, mitte ei jää varre külge pikemaks püsima.


Need palu-karukellad õitsevad praegu Ida-Virumaal, Rüütli matkaraja lähedal liivaseljandikul.


Lisa kommentaar

Email again: