RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. juuni, 2014

Jänesekapsa 17 tundi

Looduslikult kasvab Eestis vaid üks jänesekapsa liik (Oxalis acetosella) – ristikulehti meenutavate lehtedega varjuliste metsade taim, keda vahest suhugi pistame.

Maailma umbes 800 jänesekapsa liiki kasvavad peamiselt lõunapoolkeral.

Mida siis jänesekapsad tegid  õhtul kella kuuest kuni järgmise päeva kella üheteiskümneni? Intervallvõtetest kokku pandud videos näeme, et “kapsavaibal” lehed aina liiguvad. Jänesekapsa taim muudab lehtede asendit kui muutuvad valgusolud, temperatuur ja niiskusesisaldus õhus.

 Varaõhtul olid kuivas ja päikesevalguses leherootsu otsas oleva liitlehe osad longus vähendamaks lehekestest liigset vee aurumist. Õhtul päikese käest varju jäänud taimede lehed tõusid üsna kiiresti horisontaalasedisse, et paari tunni möödudes ja videviku saabudes lehed taas longu lasta. Päikesetõusu aegu sirutati oma lehed jälle laiali ja kokku kui päike lagipähe paistis. Jänesekapsas on kõige rõõmsam siis kui ta lehed on laiali sirutanud. 

Sellest kevadisest putukate poolt tolmeldavast õiest on saanud nüüd kupar. Jänesekapsal on ka suvised isetolmlevad õied, mis kunagi ei avane ning tihti varjunud metsakõdusse.

Lisa kommentaar

Email again: