Vaatle linde 02.03

Talvetaandumise päikselistel päevadel kõlab veel karges õhus tihaste kevadeootuselaul.

Kollasekõhulised rasvatihased on kõige sagedasemad ja tuntumad söögimaja külastajad. Nad on suurimad meie tihaste hulgas ja elavad meeleldi linnades. Kui tahad teada, kas akna taga tegutsev rasvatihane on isa- või emalind, vaata tema kõhualust musta triipu. Isalinnul on vööt laiem, emalinnul kitsam.

Pisut väiksem kollase kõhuga askeldaja – sinitihane – kannab erksinist mütsi. Metsas eelistavad sinitihased tegutseda puulatvades, toidulaual käituvad aga üsna riiakatena ning „trügivad järjekorras ette“ endast suurematest rasvatihastest.

Metsas lehtpuuokstelt pisimutukaid otsivad sabatihased ei hooli karmil talvelgi taimetoidust. Sabatihasele annab nime pikk must saba, linnuke ise on väike valge sulekera särasilmade ja loojangupäikese helgiga tiibadel. Meeldejääv on kohata lumevaikses metsas sõbralikku sabatihasesalka.

Tutt-tihane kannab pealael musta-valgekirjut suletutti. Okasmetsades elav tutt-tihane kiirtoidupaikasid – linnusöögimaju – ei külasta. Kõhutäiteks leiab ta piisavalt seemneid metsast. Talve veedavad tutt-tihased oma kodumetsas, kus suviti pesitsevad.

PõhjatihaneTihaseparves või toidumajas võib kohata ka mustapealisi valge kõhualusega salutihaseid (endise nimega sootihane) ja põhjatihaseid (pildil). Looduses suudab neil liikidel vahet teha juba kogenud linnuvaatleja.

Lindude talviseid tegemisi saad jälgida looduses, oma linnutoidumajas või internetis http://www.looduskalender.ee/node/5977