Kas teadsid, et... 14.09
Jala ja kübaraga seeni, mida tavaliselt söögiks korjatakse, leidub Eestis üle 1000 liigi.
Ligikaudu 200 neist on mürgised. Inimesele on tõsiselt ohtlikud viis-kuus liiki. Kõige ohtlikumad on valge kärbseseen, roheline kärbseseen ja jahutanuk. Mürgistust põhjustavad ka kühmvöödik ja kastanvöödik. Väga ohtlik on punakas narmasnutt.
Valget kärbseseent aetakse segamini šampinjoni eri liikidega. Mõlemad on valged, ainuke vahe on see, et kui šampinjon saab vanemaks, siis tema eoslehekesed kübara all muutuvad pruuniks või koguni mustaks, valgel kärbseseenel jäävad aga alati valgeks.
Rohelist kärbseseent on aetud segi pilvikuga, mis võivad olla rohelised pealt, kuigi roheline kärbseseen on rõngaslooriga ja neid ei tohiks segi ajada.
Jahutanuk on sarnane kännumampliga, mis kasvab suurte kogumikena surnud lehtpuupuidul, kändudel. Jahutanuk kasvab okaspuukändudel, küll väiksemate kogumikena. Nende vahet kirjeldada on väga raske – nad on sedavõrd sarnased. Jahutanuk on sama mürgine nagu roheline kärbseseen.
Vöödikuid on raske millegagi segamini ajada. Ka punakat narmasnutti, mis kasvab jaanipäevast juuli keskpaigani peamiselt parkides.
Kui Sa ei ole
liigis kindel, siis tasub hoiduda selle seene korjamisest!