RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. september, 2018

Viupardid rändavad

Viupardid (Anas penelope) on jõudnud oma rännakutega Haeska randa, otse kaamera esisele rohetavale kamarale, mis veel eile ei paistnud kõrge veetaseme tõttu merest välja.

Täna pistsid kuni paarkümmend isaslindu tundide viisi ja vaibumatu innukusega vee alt vabanenud soolast rohtu - viupardid toituvad sageli rannaniitudel nagu hanedki.  

Sadadesse ulatuv suurem pardikamp aga triivis taamal merel toiduotsingul aegajalt kaadrisse, tagumikud püsti. Viupart on ujupart ja ehkki ta kehakuju sarnaneb rohkem sukelpardile, ei oska ta toidujahil sukelduda.  

Viupart on Eesti rannikul ja ka siseveekogudel arvukas läbirändaja sügisrändel septembris ja oktoobris. Meil on ta haruldane pesitseja peamiselt Ida-Eestis, pesitsejate arvuks hinnatakse kuni 100 paari. Sügisrändel peatuvad kümned tuhanded viupardid Matsalu lahel ja Haapsalu Tagalahel, samuti Väiksel väinal ja Häädemeeste–Võiste rannikul.

Kaamera ees on siiani näha olnud vaid isaslinde, ehk on Põhja-Siberi tundrates pesitsevatel emaslindudel läinud poegade kantseldamisel pikemalt aega ja tulevad veidi hiljem või ei sattunud lihtsalt kaamerapilti. 

Teistest pardiliikidest on senini nähtud veel rääksparti ja äsja sulgimise lõpetanud sinikaelparte, kühmnokk-luiged käisid kaamera ees magamas ning merikotkas peletas korra kogu linnuseltskonna minema…

Lisa kommentaar

Email again: