RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. mai, 2023

Video: Sini-must-valge “kuldnokapuur”

Tuttavas hoovis, et mitte öelda enda omas, on pesakastile tavatutes värvides kuldnokkadele mõeldud pesakast. Kas kuldnokkadele meeldib sini-must-valge ”kuldnokapuur”? Vastus on: jah, sellele kuldnokapaarile meeldib väga ning neil on praegu mitu suurt poega, kes kordamööda juba kõõluvad pesaaval ja ootavad aega, mil saabub julgus oma tiibu proovida.

Tekst, foto ja video: Tiit Hunt
Aga jah, linnukevadeid möödus enne neli, kuni esimene paar nüüd viiendal kevadel siia kasti oma pesa rajas. Igal möödunud kevadel käisid kuldnokad uurimas, aga pesitsema ei jäänud. Muidugi oleks väga lihtsustatud arvata, et lindudele ei meeldinud lihtsalt meie rahvusvärvides “kuldnokapuur”. Kas neile üldse läheb korda kõikide muude ja tähtsamate täidetud tingimuste kõrval see, mis värvi on pesakast?

Siiski meenub, et üks õpilane jõudis oma uurimistöös järeldusele, et kuldnokkadel ikkagi on mingi märgatav värvieelistus pesakasti valikul. Erinevat värvi värvitud pesakastidest eelistati üllatavalt kõige enam punaseid, selles katses muidugi puudusid sini-must-valged pesakastid. Klassikaliselt pleekinud puidukarva halli värvi on need pesakastid, kus aegade hämarusest kuldnokad on alati pesitsenud.

Teist vurhvi pesakasti juures toimetavaid kuldnokki on tore ja värskendav vaadata – linnud aina toovad ja viivad – toovad röövikuid ja vihmausse, viivad endast järele jäänud ekskremente ning masti otsas laperdab tuules riigilipp. Lisa kommentaar

Email again: