RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. mai, 2024

Video: Kanakullide Ruudi ja Alla tibud said rõngad jalga

Enne kullipoegade rõngastamist teadsime ainult seda, et Ruudi ja Alla pesas on viis poega. Nüüd aga teame palju rohkem ning saame poegade vahel hõlpsasti vahet teha neile pandud jalarõngal oleva numbri järgi. Kullipojad said jalga numbrid 214, 215, 216, 217 ja 218 ning küllap vaatajad neid nii kutsuma hakkavadki.

Ülo Väli mõõdab ja rõngastab Alla ja Ruudi poegi. Foto: Aime Jõgi

Rõngastamise käigus selgus ornitoloog Ülo Väli võetud mõõtudest, et selles suurperes kasvab üks “poiss” ja neli “tüdrukut”. Kanakulli poja soo määrab ära tema kaal, isaslinnu pojad kaaluvad oluliselt vähem. Teine oluline mõõt soo määramisel on jooksme (sääre ja varvaste vaheline osa linnu jalast) jämedus, emaslindudel on see jämedam – täiskasvanud emaslind on isaslinnust suurem.

Pojad saavad vasakusse jalga punase plastikust rõnga ja paremasse alumiiniumist rõnga. Foto: Aime Jõgi

Linnu tiiva pikkuse järgi saame aga selguse, millises järjekorras Alla ja Ruudi tibud nelja päeva jooksul koorusid. Kõige pikema tiiva pikkusega ja ühtlasi vanim tibu on emaslind 214. Noorim tibu 218 on samuti emaslind, vanima ja noorima tibu tiiva pikkuse vahe oli mõõtmise hetkel lausa 7 cm, kuid kasvuperioodi lõpuks need mõõdud ühtlustuvad.


Videost saab vaadata, kuidas ornitoloog Jaan Grosberg umbes 24 meetri kõrgusel männi ladvas kanakullide poegadega toimetab ja vaatajatele teadmisi jagab.

Jah, nii suurt peret pole tõesti Allal ja Ruudil varem olnud… Vaatame siis, kui õnnelikult kulgeb tibude suureks sirgumine ning millal nad kodust lahkuvad.

Tartu linna piirides on kolm kanakullide pesa. Siin on nelja pojaga pesakond, kes koorus Alla ja Ruudi tibudest nädalajagu päevi varem, oma rõngastamisjärge ootamas. Foto: Aime Jõgi

Kommentaarid

21 .juuni, 2024
Vesna
Good day
We, from the LK forum, would like to know whether Ruudi, perhaps, also provides food on the old nest?
It would be nice if we could get an answer. We are watching Alla and Ruudi for the third season.

Thank you in advance
V.Smuk

Lisa kommentaar

Email again: