RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
01. juuli, 2024

Video: Peagi lähevad kanakullide pojad oma teed

Vägev! Kõik viis Alla ja Ruudi tibu on suureks sirgunud. Esimesest, 22. märtsil munetud munast kuni tänaseni on möödunud veidi üle kolme kuu. Päris iseseisvad noored kanakullid siiski veel ei ole.

Ruudi toob süüa

Ruudi hoolitseb jätkuvalt noorlindude toidu eest, näib aga, et Alla enam kullide pereelus ei osale – pole näinud teda toidupalakesi toomas. Ruudi kohtub poegadega vaid hetkeks toitu tuues ning lahkub nii kiiresti kui võimalik. Ta justkui kardaks noorte “röövlite” võimalikke nokahoope või annab kiirvisiidiga hoopis märku, et aeg on hakata ise toitu hankima ja oma elu elama. Varsti jõuabki noortele kanakullidele kätte hetk, kui Ruudi ka enam neile rotte ja linde ei püüa ning jätab pojad täiesti omapäi. Kaua sa ikka turnid siin pesapuul, kui nälg hakkab võimust võtma. Tühi kõht paneb tegutsema ja siis nad siit oma teed lähevadki ning side pesapuuga jääb üha harvemaks ja katkeb peagi.  


Video esimeses veerandis näeme, kuidas üks kanakull maitsekalt kaamera kaadri kompositsiooni ümber kujundas, valides kaadrisse kaamera suunas kulgeva oksa. Nüüd saame näha linde väga lähedal tegutsemas ja otse objektiivi vaatamas.

Kaamera peale istuma

Kadreeritud pilt

Noorte lindude aktiivne lapsepõlv on nende kodule laastavalt mõjunud, uuest kohevast ja kõrgest pesast on järele jäänud lame ning lääpas pesavare, aga tühja sellest – siin koorus ja elas Tartu linna – ja pole imestada, kui ka kõigi teiste meie linnade – kõige viljakam kanakullide pere.

Kanakullipoegade puhkehetk

PS. Umbes nädala jagu saame veel jälgida tuttavaid sulelisi ja kullide lugu saabki selleks korraks otsa.

Lisa kommentaar

Email again: