RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. aprill, 2024

Video: Mägrakaamera Karujärve kandis

Kevadel-suvel saab taaskord jälgida mägraelu mägralinnas. Seekord sai mägrakaamera tööle pandud uude paika – Karujärve lähedale Saaremaal.

Mäkrade künkal on viisteist loomade kasutuses olevat uruava, kõikidest neist on värskelt liiva ka välja kaabitud. Kaamera testimise aja jooksul olen märganud objektiivi ees korraga nelja mäkra – küllap neid ongi neli. Võib oletada, et suure tõenäosusega elab selles mägralinnas kaks vanemat ning kaks eelmise aasta varakevadel sündinud poega. Ega aasta möödudes poegade ja vanemate vahel enam vahet näegi.


Mõnepäevasest kaamerapildi jälgimisest tundub, et siinse kodu elanike “sõiduplaan” on seni olnud vaatajasõbralik selles mõttes, et loomad on urust välja tulnud juba varakult, veel valgel ajal. Neid võib ootama hakata õhtul kella poole kaheksast, südapäeval põõnavad nad urus.
Videost on näha, et mäkrade elu teevad raskeks parasiidid, eelkõige kirbud, kes panevad vaeste kannatajate naha kihelema, mistõttu tuleb end igal võimalikul hetkel sügada. Oluline osa mäkrade elust kulubki oma kere sügamisele.


Varematest aastatest on teada, et mai lõpus, juuni alguses kaovad mägrad kuhugi ära ja side kodulinnakuga muutub mõneks ajaks harvemaks. Aeg-ajalt käiakse siiski uurimas, kas kõik on korras. Saab näha, kuidas selle kodu elanikud käituvad ning kas see on mäkrade kindel käitumisviis. Igal juhul on võimalik nüüd esmakordselt pilku heita peaaegu kõikidele urgudele, mis asetsevad ümberringi kaamerasilma ulatuses.

Lisa kommentaar

Email again: