RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. september, 2023

Video: Hirvekaamera jooksuajal

Mändjala piirkonda Saaremaal paigaldasime esmakordselt looduskaamera, mis püüab kajastada hirvede tegemisi jooksuajal. See on kindlasti paras väljakutse, mis ei näi olevat kergete killast.

Tekst: Tiit Hunt

Aga tahaks ju näha ka porgandite nosimise kõrval hirvedest enamat. Mis saab ühe aasta jooksul nende loomade elus olla veel sündmusterikkam ning põnevam aeg, kui seda pakub vägevate ja häälekate loomade trall pulmapeol? Vaatame, kuidas õnnestub.

Mõte ja unistus hirvede jooksuaega jälgivast kaamerast jääb juba kümne aasta taha, kui esmakordselt alustasime hirvede jälgimist kaameraga söödaplatsil. Nüüdseks on kaameral olemas eeldused, et loomi suure lageda kaugematest soppidest üles leida, mida võimaldab pöördkaamera ja kuni 40x zoom.

Möergav hirvepull

Lootustandev paik hirvede jooksuaegse käitumise jälgimiseks asub kohas, mille vahetus läheduses on kolm “patiauku”. Need on veidi mudased ja vesised lohukohad, milles hirvepullid jooksuajal püherdavad, et teha end muda ja uriinilõhnalise “parfüümiga” hirvelehmadele vastupandamatuks.

Murdunud sarvega pull

Esimesi harvasid ja tagasihoidlikke pullide möirgeid oli kuulda juba 5. septembril. Nüüd, tuulevaiksematel õhtu- ning öötundidel kostab pea lakkamatu möirgamine võimsalt ja nõudlikult. Hiljutine tugev tuul avatud maastikul kaamera ümber sundis hirvi sootuks vaikima ja püsima paigal, eemal kaamerasilmast. Samas mägrakaamera lähistel metsasel maastikul oli kuulda pidevalt jõulisi pullihääli.

Pull kahe lehmaga
Jooksuaja tippaeg on alles ees, seni pole veel kuuldud pullide sarveklõbinat, mis annab tunnistust hirvepullide omavahelisest pusklemisest-jõukatsumisest. Sõltuvalt ilmaoludest kestab hirvede jooksuaeg oktoobrikuu keskpaigani. Seniks püüame kajastada loomade pulmatralli ning selle lõppedes kolime taas hirveplatsile tolle kandi metsaelanikke jälgima.

HirvelehmPS: Seni on olnud hirvede jälgimiseks parim aeg alates kella 19-st kuni pimedani.

Lisa kommentaar

Email again: