RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. september, 2022

Valgepõsk-lagled rändavad

Valgepõsk-laglede sügisränne algas, esimesed parved on juba kaugelt põhjast Läänemaale jõudnud. Eile loendati Matsalu rahvuspargis Sassi poolsaarel 8000 valgepõsk-laglet. Nii kevadel kui ka sügisel rändab siit läbi ligikaudu 150 000 valgepõsk-laglet ja korraga võib peatuda kuni 50 000 isendit.

Teada on, et Teravmägedel ja Novaja Zemlja lõunasaarel pesitsevad valgepõsk-lagled rändavad talvituma Madalmaadesse ja Suurbritanniasse. Osa läbirändajaid saabub meile üle Rootsi, vahepeatusega Gotlandi saarel. 

Valgepõsk-lagled

Valgepõsk-laglede peamised massrände peatuspaigad asuvad peale Sassi poolsaare veel Haeskas, Saastna poolsaarel ja Liustemäe - Keemu ranniku niitudel-põldudel. Vesised ööbimispaigad on Lõpe lahes, Haeska rannikul, Topi lahes ja Salmi lahes. 


Videos näeme väikest, umbes 350 isendilist valgepõsk-laglede parve, kes on oma puhkepeatuse valinud hoopis veiste seltsis Meelva karjamaal. Edasi-tagasi tiirutavas parves on rändel olevad kanepilinnud. Paljude rändavate linnuliikide seast torkasid silma põldudel toimetavad arvukad kiivitajate seltskonnad ning traatidel ja puudel vidistavad kuldnokaparved. Kahel põllul sõid merikotkad rändel olnud lindu.

Kanepilinnud ja valgepõsk-lagled
Kiivitaja
Kuldnokad
Merikotkad ja rongad

Oktoobri alguses saab laglede hulgiränne võimsa hoo sisse ning ehk nädala jagu hiljem jõuavad meie läänepoolsetele randadele esimesed suur-laukhanede rändesalgad.

PS: Arktiliste lindude rännet Sassi poolsaarel saame näha reaalajas juba lähiajal.

Lisa kommentaar

Email again: