RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
15. veebruar, 2017

Tülivere tamme lugu

Tasub endale tüli teha ja kentsaka nimega põlispuu üles otsida, sest kus mujal kui siin oleks puul oma külalisteraamat!

Tüüakas Tülivere tamm peidab end Kuusalu lähistel pisikeses Allika külas oja kaldal. Esmapilgul on kenade karjatänavate ja kiviaedade vahele vuliseva vee äärde varjunud vana puud raske silmata  aga kaardirakendus toob dendroloogia huvilise matkaja vääramatult kohale, sest tee puu juurde ei ole viidastatud.

Tülivere tamm on vana hiis, mis on küll veel 20.sajandilgi aktiivses kasutuses olnud, kuid täna seda enam pole - tamme ladvas rapsib tuul paari üksikut luitunud linti, mille kellegi käsi on sinna juba ammu sidunud.  

Pärimuse järgi ohverdati siin eelkõige uudsevilja ja muud esimest saaki garanteerimaks selle rohkust ja kestvust.

Puu täpse vanuse kohta andmed puuduvad aga väidetavalt tekkis ukselaadne avaus pehkinud puu sisse 1891.aastal tormiga, mis tammelt maani ulatuva haru murdis. Puu sisse tekkinud ligi 3,5 m kõrgune ruum mahutab vabalt kaks täiskasvanud inimest, mis on pannud aluse tammele kuulsusrikka nime toonud rahvapärimusele abielupaaride tülilepituspuust - kui miski muu enam ei aidanud, siis olevat tülis paar olnud sunnitud öö veetma tammes, mis hommikuks kõik vastuolud justkui võluväel viinud.

Mõõtmistulemused on küll mõnevõrra erinevad aga Tülivere tamme kõrgus jääb vahemikku 18-21 m ja ümbermõõt 570 - 587 cm.

Tülivere tamm on olnud ka kultuurilooliselt oluliste sündmuste tunnistajaks.

Kõrvalolevas Tülivere talus elas 1859.aastast Eduard Vilde prohvet Maltsveti prototüüp Juhan Leinberg, kelle juhtimisel sadakond Kolga kandi talupoega Krimmi välja rändas ja viimane koosolek enne minekut leidis aset just siin 1861.aastal.


Lisa kommentaar

Email again: