RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
06. jaanuar, 2023

Talv metsas ja taevas

Tänavune talv algas tugevate lumesadudega ning detsembri keskpaigaks olid suusatajad jõudnud rajal juba palju ringe teha. Kuid talvisesse metsa ei pea minema ainult suusatama, näiteks jõulupuu otsimisest saab samuti kindlasti ebatavaline seiklus.

Sobiva jõulukuuse valimise käigus saab lähemalt tutvuda loomade ja lindude talvise eluoluga, näha nende arvukaid jälgi lumes ning lihtsalt hingata sisse värsket pakaselist õhku, varudes tervist edaspidiseks. Ja kuigi pakaselised ja lumised päevad asenduvad mõnikord sulailmaga, nagu meil sageli juhtub, on suurem osa talvest veel ees, nii et teil on aega külma ilu nautida. 

Kui keerata sissetallatud rajalt kõrvale otse metsa, siis on lumesajujärgsetel päevadel raske isegi mõnikümmend meetrit läbi lumehangede kõndida. Hiljuti siin olnud metskitsed peavad aga toiduotsinguil jooksma kilomeetreid sügavas lumes.  

Metskitse jäljed lumel

Ja siin puhkas metskits, kes oli lume eelnevalt kõvaks tallanud ja maa sõrgadega kuni samblani paljaks kraapinud.

Metskitse jäljed lumel

Veelgi raskem on põdral, kelle raske keha vajub sügavale lumme selleks, et kas või lühikest maad läbida, tuleb tal kulutada palju jõudu.

Põdra jäljed kuusemetsas

Põder ööbib otse hanges, heites sinna pikali ja vajudes sügavale lume sisse, ilma seda kõvaks tallamata, vähendades nii soojakadu sellises metsavoodis on tal päris mugav. Tema väljaheiteid, mis näevad välja nagu pruunid tammetõrud, võib leida puhkekoha lähedal.

Põdra puhkepaik

Põder toitub talvel peamiselt lehtpuude okstest ja koorest, koorides seda oma teravate alumiste lõikehammastega alt üles, metsast võib sageli leida tema einestamise jälgi.

Põtrade kooritud pihlakatüved

Ja siin on hüpanud jänes – kuuskede all on tal hea kiskjate eest varjuda.

Jänese jäljed

Kui tekib kahtlus, kas need siin sügavas lumes on ikka jänese jäljed, siis need ümarad pallid – jänese väljaheited – tema jalajälgede vahel pühivad kõik kahtlused minema – siin oli kindlalt jänes!

Jänese jäljed koos väljaheitepalliga

Siin on rebane hiirejahil olnud: sellest annavad märku iseloomulikud hiilimisjäljed ja seejärel lumme jäänud nina ja isegi kõrvade jäljed, mis viitavad kindlale autorile.

Rebase hiirejahijäljed

Ja selle sõrajälgedega raja võisid endast jätta vaid lühijalgsed ja kõhukad metssead: tundub, et siit möödus väike põrsakari.

Metsseajäljed

Ja siin kaevas suure tõenäosusega pasknäär, kes oskab samuti talveks toitu varuda nagu orav, mattes tõrud ja sarapuupähklid lehekihi alla.  

Mõnikord on väikesel metsaalal mitu sahvri väljakaevamise jälge üksteise lähedal: ettenägelik pasknäär „ei pane kõiki mune ühte korvi“, vaid kaitseb oma talvevarusid metsavaraste eest, tehes ühe suure asemel mitu väikest peidukohta lähestikku.

Siin kaevas pasknäär välja ühe oma sarapuupähklite või tammetõrude peidiku

Orav teeb osa peidupaikadest samuti maapinnale lehtede alla või sambla sisse, unustades sageli mõne neist, kuid hea haistmise abil võib ta mõnikord oma peidiku asemel pasknääri oma leida.

Orav suudab paksu lumekihi alt üles otsida ja välja kaevata nii oma kui pasknääri toidupeidiku.

Ja nüüd on jõulupuu leitud, maha raiutud, on aeg koju minna ja metsakaunitar ära ehtida. Kuigi ei tahaks seda valget huvitavate lumiste lehekülgedega raamatut sulgeda, peab siiski tagasi pöörduma.

Meil metsas sirgus kuuseke, on metsas kodu tal...

Kuid ebatavalisi pilte leiab lume ja pakase aegu talvel mitte ainult metsas, vaid mõnikord isegi taevas – näiteks sellise ebatavalise optilise nähtuse, mida nimetatakse haloks.  

Päikese, kuu või isegi tänavavalgustite ümber tekib halo teatud atmosfääritingimustes, kui õhus moodustub tohutul hulgal erineva kujuga ja valgusallika suhtes erineva nurga all paiknevaid jääkristalle, mis peegeldavad ja murravad valgust erinevalt.  

Halo vorm ja värvipalett sõltuvad sellest, millised kristallide vormid atmosfääris valitsevad ja nende orientatsioonist näiteks päikese suhtes.

Halo ümber päikese talvepäeval: tavaliselt on halokaares näha ainult spektri punased ja kollased varjundid

Halo võib olla rohkem või vähem väljendunud, kuid üks selle liikidest, mida nimetatakse parheelia ehk kreeka keeles „valepäike“, on kõige silmatorkavam ja muljetavaldavam. 

Parheeliat täheldatakse sageli siis, kui päike ei ole horisondi kohal väga kõrgel. Haloring pole siis eriti märgatav, kuid mõlemale poole päikest tekivad võrdsele kaugusele kaks eredat vikerkaarevärvilist laiku.  

Seda optilist nähtust seletatakse päikesevalguse murdumise ja peegeldumisega prismaatiliste jääkristallide tohututes kogumites, mis on päikese suhtes teatud nurga all.

Parheelia – üks valepäikestest (Päike asub antud juhul vikerkaarevärvilisest valepäikesest paremal), ülejäänud spektrivärvid segunevad parheelia välimisel (heledamal) poolel, mille tulemuseks on valge värvus

Kõigile tuttav vikerkaar tekib samasugusel viisil, kuid valguse murdumise tulemusena veepiiskades või veeaurus, mitte jääkristallides nagu halo puhul. 

Mõnikord võib aga näha täiesti värvitut vikerkaart ja seda isegi talvel! Sellist vikerkaart saab halost eristada nende erineva asukoha järgi taevas: halo ilmub ümber päikese, kui vaatame päikese poole, ja punane värvus on kaare siseküljel, vikerkaart näeme aga siis, kui seisame seljaga päikese poole, ning vaevumärgatav punakas varjund jääb sel juhul kaare välisküljele. 

Tõenäoliselt ilmus see talvine vikerkaar taevasse päikesekiirte murdumise tagajärjel atmosfääri tunginud sooja õhukihti tekkinud väikestel udupiiskadel.

Talvine vikerkaar metsa kohal

Vaat niisugune ebatavaline tavaline kuusetoomise retk.

Metsapäkapikk ütleb kõigile tere

Head uut aastat!

Uusi huvitavaid kohtumisi ja vaatlusi metsas ja mujalgi!

Lisa kommentaar

Email again: