RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
06. märts, 2018

Susi hirve jälgedes

Hunti pole hirvede söödaplatsil luusimas varem nähtud, Esimest korda 4. märtsi õhtul ta aga kaamera ette ilmus. Möödunud talvel märgati siin siiski susi jäljerida, kuid see kulges napilt väljaspool kaamerasilma ulatust.

Ehk ei ole üllatav et suurkiskja hirveplatsil käis, vaid pigem see, et hundid siia sedavõrd harva tulevad, sest teadaolevalt jääb söödaplats ühe hundipere kodupiirkonda. Uno vaatluste põhjal asub huntide sage magamiskoht siit vaid paari kilomeetri kaugusel ja vahel on nad puhanud lausa platsi läheduses. Seletus, miks hundid pole platsil ega selle vahetus läheduses hirvi murdnud võiks peituda vast selles, et siin käivad söömas vaid hirvepullid. Vasikad ja pullidest kasvult oluliselt väiksemad hirvelehmad on mõistagi kergem saak ja ega susi rumal ole, et peaks rohkem vaeva nägema kui hõlpsamat toitu leidub piisavalt. Selle tõestuseks on varnast võtta jaanuarikuust pärinev juhtum, kus umbes kolme kilomeetri kaugusel oleva teise söödaplatsi juures murdsid kaks hunti hirvevasika. Tollel platsil käivadki söödal pullidest eraldihoidvad hirvelehmad oma vasikatega.  

Hundid on Saaremaal pesitsenud regulaarselt alles alates 2011. aastast, enne seda oli viimati pesakond 1995. aastal. Ametlike andmete järgi on saare loodeosas igal aastal sündinud üks pesakond kutsikaid, erandiks oli aasta 2016 kui sündisid hundikutsikad ka Orissaare piirkonnas. Mõned saare jahimehed arvavad, et ähk neid kutsikaid tuleb ikka paarist-kolmest masinast. 

PS: Video platsi külastanud hundist seekord serveris ei salvestunud, kui veel tuleb siis saame ka liikuva pildi.


Lisa kommentaar

Email again: