RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. august, 2021

Sandra matkarada

Lõuna-Pärnumaal, Sookuninga looduskaitsealal asub üks väga lühike ja kena matkarada, mis kulgeb Rongu raba servas oleva hubase metsaonni juurest laudteed mööda avarasse lagerabasse. Matkaraja lõpus olev vaateplatvorm on vaid neljasaja meetri kaugusel alguspunktist. Siin on tõesti suurepärane ja kaugele ulatuv vaade rabamaastikule.

Ühel lühimal RMK matkarajal on ka veel teine iseärasus, see asub Lätimaa riigipiiri vahetus läheduses, kolmesaja meetri kaugusel lõunas lõpeb Rongu raba ehk Rõikküla soo ja piiri taga kutsutakse seda märgala hoopis Ollas purvs.


Piiri lähedusest ja piiri seadusest johtuvalt võib elavalt ette kujutada, mis juhtuks, kui tekiks kellegil mõte siia vaikuse keskel paiknevasse metsaonni tulla uut aastat vastu võtma, kaasas seljakoti täis ilutulestikku ja tagatipuks raketipüstolist veel mõned “rasvased” väga kõrgele lendavad punast värvi signaalraketid. See oleks ligikorda sama rumal, kui isetehtud raketiga siit samast vaateplatvormilt taevasse lennata, et näha, kas Rongu raba kidurad männid on ikka sama värvi, kui Ollas purvs omad. 

Uue aastani on veel küll aega, aga praegu hilissuvel võiks plaanida öö veeta Sandra metsaonnis ikkagi. Õhtul enne päikese loojangut ja hommikul tunnike enne päikese tõusu võiks minna fotokaamera, binokli ja matkaistmega laudtee lõppu ning rahulikult jälgida ja jäädvustada inimpõlvi muutumatuna püsinud ilu. Rongu raba on põhiliselt lage puhma-, älve- ja laukaraba, sestap, kui mõni suurem loom peaks rabas kondama, siis märkab teda juba kaugelt. Õhtul tulevad laugaste vahele ööbima hanede parved, enamasti rabahaned ja suur-laukhaned. Hommikul suunduvad aga Läti suunal põldudele toituma. Kaljukotkas võib end näidata…

Päikeselisel päeval lendavad rabas ja rabamännikus hulgaliselt liblikaid, Eesti rabadega on seotud kümmekond liiki päevaliblikaid. Siin võib leida erinevaid täpiku- ja sinitiiva liike, metsaonni juures lendasid leinaliblikad ja rohetäpikud. Tore kant ja inimestest kaugel.

Sinitiib
Vaevakask

Rohetäpik

Lisa kommentaar

Email again: