RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
09. veebruar, 2023

Reigi pastoraadi punane pöök – Euroopa aasta puu kandidaat

Reigi kiriku lähedal pastoraadi aias kasvab üks tähelepanuväärne puu, kes on nüüd sellel aastal esitatud Euroopa aasta puu kandidaadiks. Täna on küll Poola tamm Reigi punasest pöögist pika puuga ees, kuid Euroopa aasta puu tiitlile kestab hääletus veel kuni veebruarikuu lõpuni ning oma hääle saab Hiiumaa kena pöögi kasuks anda aadressil: https://www.treeoftheyear.org/vote

Eesti osaleb võistlusel sellel aastal viiendat korda. 2015.aastal võitis Orissaare staadioni tamm Euroopa aasta puu tiitli, veel on osalenud võistlusel Tamme-Lauri tamm, Russalka tamm ning möödunud aastal Järvselja kuningamänd. 


Selle hariliku pöögi punase vormi (Fagus sylvatica f. purpurea) istutas siia Reigi pastoraadi ette aeda 120 aastat tagasi Reigi pastor R.G. von Hirschhausen oma poja Theodori sünni puhul.


Silma järgi otsustades võib olla võimsa elujõus puu ümbermõõduks ligikaudu kolm meetrit. Kõige pilkupüüdvam ja ilusam on ta ikka maikuus, kui puu õitseb ja arenevad värsked punased noored lehed. Euroopa aasta puu võistluse puhul aga pole oluline puu ilu, suurus ja vanus vaid temaga kaasnev lugu ja seotus inimestega ning tema tähendus laiemas kogukonnas.
Meile lähimad hariliku pöögi looduslikud kasvukohad on Leedus. Lätis on pöök naturaliseerunud ja annab looduslikku uuendust. Ka meie Reigi pöögi alt leiab väikseid pöögipoegi, kuid mitte igal aastal. Kui Reigi pöök poetab puu alla oma viljad siis kubiseb öösiti pastoraadi aed metssigadest, kes pähklid nahka panevad ja puu aluse ümber künnavad. Siiski Kärdla linna väga paljudes aedades kasvab punane pöök ja arvata võib, et neist enamiku ema elab Reigis.

 

Lisa kommentaar

Email again: