RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
20. veebruar, 2021

Rebased liikuvas pildis

Saaremaa hirveplatsil on sagimist küllaga, hirved tulevad tavaliselt videvikus ja lahkuvad päikesetõusu ajal, vahest jäävad kauemakski. Kolm metskitse saabuvad reeglina silo nosima ja pikutama päevavalges, siis kui hirved on metsa läinud. Kitsed kaovad õhtul kella viie paiku, kui mõni hirvepull juba metsatuka servast porgandite poole kõmbib. Selline on viimaste nädalate hirvede-kitsede “sõiduplaan”.

Üksikuid rebaseid on ikka kaamera eest läbi sörkinud või korraks hirveplatsil uudistamas käinud ning isegi korra silopalli otsa roninud. Korraga kahte rebast kaamerapildis pole sellel talvel varem veel silma hakanud. Jah, rebased pole hundid, kes talvel karjas liiguvad, nemad tegutsevad üksi, seniks kuni algab jooksuaeg.  

Seekordne kahe rebase hommikune etendus viitabki sellele, et reinuvaderitel on kätte jõudmas jooksuaeg. Tavapäraselt on rebastel jooksuaeg veebruari keskpaigast kuni poole märtsini.

Jooksuajale viitab ka pidevalt kaadris olev sirtsutamine - sel ajal on nad eriti varmad märgistama oma territooriumit. Märgistamata ei jäänud ka hirvedele toiduks toodud silopall. 


Päris video lõpus kostub lühike ja veider häälitsus, mida tegi üks neist platsil olnud rebastest. Teada on, et rebased võivad teha tuntud klähvimisele lisaks veel pea poolsada erinevat häälitsust, mida looma ennast nägemata ei oskaks küll kellelegi omistada.


Lisa kommentaar

Email again: