RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. september, 2014

Purskav allikas

Endla looduskaitsealal Oostriku jõe ääres Purskava allika lõkkeplatsil puhtast joogiveest puudust tundma ei pea.

Jagub kindlalt supi ja tee keetmiseks ning ka kaasa võtmiseks ja kasvõi kurkide soolamiseks.

Siin on püsinud juba aastakümneid lakkamatult kerkiv veesammas. Kunagi sattusid sellele arteesia vee soonele geoloogid, kes neid alasid kaardistasid ja puurimistöid tegid. Maa pinnakihtide survel läbi metalltoru välja paiskuva põhjavee samba kõrgus olnud algusaegadel ligi meeter, nüüdseks on arteesia vee võim taandunud ja vesi enam nii kõrgele ei purska.

Vee kulgu valvab vee alla peitunud ja ümber toru keerdunud sepistatud madu.

Siinkandis on kobaras koos palju looduslikke allikaid: Võlingi allikas, Vilbaste allikad, Oostriku allikad, Värviallikas, Valtri kaev, Metsaanurga allikad, Norra allikad ja Eesti kõige sügavam Sopa allikas. Allikate päev Endlas – väärt mõte.

Eesti sügavaim, 4,8 m sügavune Sopa allikas.


Lisa kommentaar

Email again: