RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
03. november, 2017

Põlula hõrnaste tegemised koelmul

Jõeforellidel on kätte jõudnud kudemise aeg. Kenade kalade tegemisi saame jälgida reaalajas juba neljandat aastat RMK Põlula kalakasvanduse territooriumil paiknevast ojast, mis on lisajõgede kaudu ühenduses kuulsa lõhejõe Kunda jõega.

Merega ühenduses olevatesse jõgedesse on forell tulnud ammustel aegadel merest ja kõigis jõgedes-ojades, kus meriforell sügisel kudemas käib, esineb alati ka jõeforell. Neisse vooluveekogudesse, mis pole aga kunagi merega ühenduses olnud, on kalad juba aastasadade vältel inimese poolt asustatud. 

Sellel sügisesel kudeajal veepuudust pole ja hõrnased võivad Põlulas kenasti oma elu tähtsamat tegu teha ning lõhed ja meriforellid saavad takistamata merest jõgedesse ilma “jalad ristis” ootates aega, kui veetase jões tõuseb.  

Lõhede ja meriforellide kudeaeg algas jõeforellide omast varem ja kestab veel täie hooga. Videos on näha meriforell, kes on Harjumaal asuvast Vahiküla astangust üle saanud ja arvatavasti parasjagu kogub jõudu teekonna jätkamiseks. Paras mõistatus on, kuidas aga kala suudab väga kiires veevoolus ühe kohapeal püsida ilma, et selleks nähtavalt pingutaks? Ja vesi pritsib koonu juures kahte lehte laiali.


Lisa kommentaar

Email again: