RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
21. september, 2017

Parandustööd Viru jääksoos

Viru jääksoo on nagu Tallinn, mis ei saa vist kunagi päris valmis. Nii tuli meil taas sammud ja masinad Viru jääksoosse seada, et asendada kaevandusala väljavoolul puitpais pinnaspaisuga ja ehitada uus pinnaspais kaevandusala piirikraavile, sest eelmise viis vesi minema. 

Viimati teostati Viru jääksoos täiendavaid taastamistöid 2015. aasta sügisel. Siis täideti/suleti kaks kraavi ning ehitati 11 pinnaspaisu. 2015. aasta tööd tõid veetaseme tõusu osas märgatava efekti, vesi püsib nüüd ka kuumadel ja põuastel suvekuudel maapinna lähedal, hoides turbapinnase mõnusalt niiske.
2016. aasta tehtud vaatluste põhjal kõik toimis ning tundus, et nüüd ongi mõneks ajaks ehitustöödega kõik. Veetase oli kenasti üleval, freesväljakud niisked või lausa märjad. Paisud toimisid ideaalselt!
2017. aasta kevadel Viru jääksoos paisude kontrollil tuvastasime, et kaevandusala väljavoolul (Kalme oja alguses) on puidust kaskaad-tüüpi pais lekkima hakanud. Vesi voolas paisu kehandi alt. See tähendas vaid halbu uudiseid! Tuleb uus turbast pais ehitada, sest varasemad kogemused teistel objektidel on näidanud, et kui vesi leiab omale alternatiivse tee paisu alt või kõrval siis võib kindel olla, et varsti uhub vesi kogu paisu eest ära. Lisaks oli seetõttu ka üldine veetase esimese väljakul langenud ligikaudu 30 cm, mis soo taastamise seisukohalt on halvim, mis üldse juhtuda saab.

Puidust kaskaad-tüüpi pais 18.05.17:Vee poolt ärauhutud pinnaspais 18.05.17:

Selleks, et olukord ei muutuks veelgi halvemaks, koostasime lähteülesande ning hankisime kahe paisu ehitamiseks ning pinnase planeerimiseks osava kopajuhi. Töötegijaks oli Paimre OÜ. Uued paisud tehti valmis kahe pika tööpäevaga (18.09.17 ja 19.09.17). 
Puidust kaskaadi asemele ehitati pinnaspais ning vesi juhiti nõvadega paisust eemalt ringiga Kalme ojja.

Puidust kaskaadi asemel sai korralik tugev pinnaspais: 
Vee poolt ärauhutud pinnaspaisu asendasime suurema pinnaspaisuga:Ning lõpetuseks väike visuaalne võrdlus kinniaetud kraavist, fotod 2016 vs 2017:

Eelmise postituse (8.07.16) Viru jääksoo kohta leiab aadressilt: 
https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/loodusblogi/viru

Lisa kommentaar

Email again: