RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. aprill, 2015

Olukorrast hirveplatsil

Heldelt porgandihunnikutega kaetud toidulaud hoiab hirved jätkuvalt kaamera ees. Kõikjal tärkavast värskest rohust hoolimata koguneb tosinkond hirve igal õhtul söödaplatsile – tihti juba valgel ajal.

Rahulik porgandite nosimine võib kesta pikalt, kui oksi ragistades lähenev neljast-seitsmest kesikust koosnev metssigade kamp neid hetkeks eemale ei hirmuta. Kesikutest koosnev metsseakari saabub söödaplatsile harilikult pimedas ning öö jooksul oma searinge tehes satuvad siia taas mitmeid kordi.

Metskitsed tegutsevad lähedal asuvatel põldudel, kuid söödaplatsil on neid nähtud vaid juhuslikult. Põtru pole porgandid ega soolak mingil põhjusel kohale meelitanud. 21. aprilli õhtul kella kümne paiku käis platsil ka salapärane karvane hirv.

Hirvedel hakkab sarvede heitmise aeg lõpusirgele jõudma. Üksikutel, kõige noorematel pullidel võis veel tänagi peas sarvi näha, kuid loetud päevade jooksul  kukuvad needki. 16 haruliste sarvedega Huuberti “ehted” pudenesid sellel aastal juba veebruari viimasel nädalal, möödunud aastal nädala jagu hiljem. Vanemad hirved heidavad sarved varakult, et uute ja veel vägevamate kasvamiseks jaguks piisavalt aega. Huuberti jämedad karvadega kaetud sarved on edenenud jõudsalt – juba kahe kuuga kaheksaharulisteks. Saame näha, kas sügiseseks jooksuajaks on loom kasvatanud omale paari haru võrra veelgi suuremad sarved.

Huuberti sarved on täna sellised. Sarved kasvavad umbes 2-3 mm ööpäevas.

Sinikael-partide paar hirvelombil

See Uuno leitud sarv kuulus Ruudolfile.

Lisa kommentaar

Email again: