RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
17. detsember, 2018

Merikotkas Saastnas

Sügisel kaamerat paigaldades mõtlesime ja kujutasime elavalt ette, et siia suure kivi otsa võiks tulla merikotkas, ja ennäe, ühel päeval ta seal oligi – võimas vanalinnu sulestikus kollase noka ja valge sabaga, kindlasti üle nelja aasta vanune väärikas kuju.

Ükskord paadiga merel olles märkas hülgeuurija Ivar merikotkast (Haliaeëtus albicilla) ja lausus: “eeh see va norra varblane, neid on seal palju nagu varblasi”. Eestis neid niipalju küll pole aga merikotkaid ei ole ka vähemasti viimase saja aasta jooksul olnud sedavõrd hulgaliselt kui neid on praegu. Eestis merikotka arvukus kasvab jätkuvalt ja pesitsejaid on ligi 300 paari, talvist arvukust hinnatakse 600–900 isendile.

Halvimad ajad meie merikotkastele olid 1960. aastal, kui mitmel aastal järjest ei olnud meiemail ainsatki õnnestunud pesitsemist.

Merikotkas elab peamiselt Saare- ja Hiiumaal ning Lääne-Eestis ning ka Peipsiäärsel rannikualal. Siin Saastna poolsaare ümbruses tiirutab ja istub sageli kividel kotkapaar, üks neist ongi videol. Mõned head aastad tagasi nägin kevadel Matsalu lahel Keemu linnutornist Kolmenasva ja Salarahu vahelisel jäävabal lahvandusel pardijahti pidamas korraga kuuteteist merikotkast, polnudki varem neid niipalju korraga näinud… 

Lisa kommentaar

Email again: