RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
17. november, 2016

Mäger praegu

Saaremaa mägrakaameras sai viimati näha priskeid loomi 5. novembril, vahetult enne külmakraadide ja lume tulekut. 12. novembril, kui lõpetasime selleks aastaks videostriimi mägralinnast ning paigaldasime kaamera hirveplatsile, läks termomeeter taas õrnalt plusspoolele ja sadas uduvihma.


Otsustasin üle vaadata tuttavate mäkrade Kadi ja Tõnise mägramaja, mis asub hirveplatsilt poole kilomeetri kaugusel. Ennäe, täiesti värsked mägra jäljed ning mõne päeva tagused kähriku omad. Mis siit järeldada saab või võib? Ehk seda, et mägrad veel ei plaani pikemat uinakut. Kui ilm pole päris külmaks läinud, siis eelistatakse ikka õues käia, ehkki rasvakiht kasuka all on väga paks ja süüa pole tarvis otsida. Talvenäoga nädala jooksul ei tulnud aga mägrakaamera ees olevatest urgudest välja ükski mäger. Ainult kährikud käisid jälgi tegemas ja isegi pugesid mõneks tunniks mägramajja magama.

Kolme viimase aasta tähelepanekud viitavad sellele, et pikemasse uinakusse jäädakse Saaremaal novembrikuu viimastel päevadel. Seda, kuidas mägrad sel sügisel käituvad veel ei tea.

Kui kellelgi on tuttav mägralinn, võiks minna vaatama, kas uru juures on viie varbaga ja pikkade küünistega jälgi. Saaremaal sulas lumi juba ära aga mandril jagub seda paljudes kohtades ehk veel mitmeks päevaks. Praegu on jäljed hästi näha.


Lisa kommentaar

Email again: