RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
23. september, 2016

Mäger heintel

Huvitav, kui palju on mägral kuiva küljealust vaja, et saabuv talveuinak sujuks mugavalt. Pesakambrit ei saa ju maast laeni heinu täis tassida, ruumi peab jaguma ja õhkki kambris liikuma. 

 Mäger vedas kaks prisket “heinapalli” oma urgu paar ööd tagasi, sellest võiks ju ühe pesa jaoks jätkuda aga eks kaamerat jälgides saame teada kui mitu palli veel tuuakse.

 Suve lõpupoole ja sügise hakul võis mõnikord näha esmalt uruavast pinnast välja lendamas ja seejärel ka mäkra ennast kasukat raputamas, siis tegeleti enamasti mullatöödega.

Paistab, et nüüd on kätte jõudnud paras aeg magamispesa korda sättida ja suuremad kaevamised selleks korraks lõpetada.

Vihmata päevad on mägralinna ümber päeva lõpuks rohu kenasti ära kuivatanud ja seda ta siis siin samas lähedal “niidab” mõnusama uinaku nimel – niidumasinaks esikäppade pikad küünised. Eks heinategu käib ikka kuivadel päevadel. Küljealune ei tohi umbes neli kuud kestva uinaku ajal olla märg ega hallitama minna.

Sügisel leidub sobivat pesamaterjali kõikjal mägralinna ümbruses. Hilistalvel oli ju hoopis keerulisem, kui kõhnad mägrad ärkasid ja neil oli vaja kiiresti uus parasiitidest puhas küljealune leida. Lumes sumbates käidi sammalt-kulu toomas isegi sajakonna meetri kauguselt kui paljast maapinda tiheda kuuse all lähemal polnud.

Sügisel on tõesti mägrad prisked ja toidulaud külluslik, head sügise algust mäkradele ja meile.


Lisa kommentaar

Email again: