RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
06. jaanuar, 2020

Kuulus harilik kuusk

Aasta puu 2020 on harilik kuusk (Picea abies). Meie jaoks siin põhjalas nii harilik, et jätame sõna "harilik" lihtsalt nimetuse eest ära, ja nii harjumuspärane, et mitte öelda igav. Nii juhtub, et toome jõulukski tuppa midagi eksootilisemat, näiteks jumal-teab-kus-kasvatatud nulu.

Lumine kuusemets

Ometi on kuusk kõigis oma vormides meie looduses ja kultuuris nii silmatorkav.

Olles küll hinnanguliselt oma levikult Eestis puude seas mändide-kaskede järel kolmas, hoiab ametlikult Eesti kõrgeima puu tiitlit üks Ootsipalu oru hiiglaseks tituleeritud 48,6 meetri kõrgune kuusk. Eri hinnangutel on see puuhiiglane 130-160. aastane. Kuusk võib küll teatud tingimustes elada ka 500-aasta vanuseks, aga meil, kus kuuski kipuvad tihti kimbutama kõikvõimalikud tõved, mis puu enneaegselt kuivatavad, elab ta vast maksimaalselt 250-aastaseks.**

Eesti kõrgeim kuusk Ootsipalus 

Perekonnanime Kuusk kannab eelmise aasta alguse seisuga 1809 inimest, mis teeb selle üheks Eesti enamesinevaks perekonnanimeks.

Tänase jõuluaja lõppu tähistava kolmekuningapäeva valguses ei saa ka mainimata jätta seda, et suure tõenäosusega on just Tallinn tänapäevase jõulukuuse traditsiooni sünnilinn. Või siis Riia. Sest ega kaugemalt vaadates tol ajal, 15.-16. sajandil seal ju suurt vahet ei olnudki. Üks mis kindel on see, et vähemalt kuuseokste tuppa toomise komme oli olemas juba enne seda nii linnas kui maal. See on kristlike kommete paganlike traditsioonidega kokku kasvamise kauge kaja, mis on täna meienigi kandunud.

Kuusk käbidega

Seega selle asemel, et oma otstarbe täitnud okaspuu lihtsalt ära visata, on igati kohane sellega rituaalselt hüvasti jätta ning ta elusa tule läbi, nii nagu seda vanastigi tehti, lõkkes saata sinna, kuhu iganes vanad kuused pärast surma lähevad.

Ja kes ikkagi veel täna oma puust ja pühadest loobuda ei taha, siis meenutame, et vana kalendri järgi tähistatakse pühi alles nüüd ja ka uue kalendri järgi venitati kallist jõuluaega kanutipäevani, mida tähistati, olenevalt ajast ja kohast, kas 7. jaanuaril või 13. jaanuaril (ehk täpselt nädala pärast).

Siia lisaks mõned kuuseteemalised pildid: 

Suure kivi otsas kasvanud Tädu kuuse jäänused 2017. aastal

Pikkade langevate okstega ussikuusk Lobis 

Rannas kasvav “kuusemuru”

Lühterkuusk Kullamaal

Kuusk “jalgadel”

Jänesekapsakuusik


Lisa kommentaar

Email again: