RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. juuni, 2021

Kukeseened saabusid!

Ida-Virumaa metsades nähti esimesi kukeseeni.

Harilik kukeseen (Cantharellus cibarius). Liiginimetus tuleneb ladinakeelsest sõnast cibarius – söödav. Leitud 20. juunil Ida-Virumaal.
Kukeseened on nii maitsvad kui ka kasulikud seened. Foto on tehtud 20. juunil.
Metsas, järve või jõe ääres olen praktiliselt iga päev, kui see on võimalik. Eriti kevadel ja suve alguses. Sel ajal, mil loodus tormiliselt õitseb, võtab kala kõige intensiivsemalt ja muidugi ilmuvad ka esimesed söögiseened. Esikoht kuulub vaieldamatult kukeseentele.

Ja mida ka ei räägiks kukeseentest paadunud seenelised, vihjates, otsekui oleks see seen nagu kurk, ilma erilise väärtuseta, mina vastan neile, et kukeseen on suurepärane ja maitsev! Kurgi, eriti soolakurgi vastu pole mul samuti midagi.

Kukeseentest olen ma teile juba rääkinud ega soovi end korrata. Täna otsustasin heita pilgu kümne aasta jagu „ajaloosügavikesse“ ja vaadata, millal ma mingil aastal esimesi kukeseeni leidsin.

Niisiis, alustagem:

2011 – 23. juuni
2012 – 23. juuni
2013 – 10. juuni
2014 – 8. juuni
2015 – 18. juuni
2016 – 30. juuni
2017 – 24. juuni
2018 – 23. juuni
2019 – 15. juuni
2020 – 23. juuni
2021 – 20. juuni

Kas teile ei tundu, et siin on näha mingit seaduspära?

Tahan siiski jahutada mõnede kannatamatute seeneliste kihku. Esimeste kukeseenenööbikeste ilmumist võib vaadelda „luurajate“ saabumisena. Massiliselt tulevad kukeseened välja alles paari nädala pärast või isegi veel hiljem – kõik sõltub ilmast ja seenejumalast...

Muide, mõnedes riikides, näiteks Valgevenes, võib selliste kukeseente eest, mille kübar on väiksem kui 1,5 cm, saada ka trahvi. Ma saan aru, raske on keelduda taldrikutäiest kukeseentega praetud kartulist, see on ju nii maitsev! Kuid nii palju, kui mina tean, Eestis selliseid keelde pole. Niisiis, otsige ja nautige kukeseeni, kui selline võimalus avaneb!

Edu! 

Foto: Anatoli Tarassov

Lisa kommentaar

Email again: